Diyanet İşleri Başkanlığı

 • Kur’an’da Aile Örnekleri

  Aile, inanç ve değerlerin paylaşıldığı, duyguların yaşandığı, farklılıklardan bütünlüğün tesis edildiği ve gelecek nesillere aktarıldığı toplumun en güçlü kurumudur. Bireyin fizyolojik varlığı kadar, psikolojik ve toplumsal yapısı da aileyle şekillenir. Aile içi iletişimin temelini ebeveynlerin birbirine karşı iletişimi, tutumu ve davranışları oluşturur. Kur’an açısından aile, dini değerlerin bir aktarım merkezidir. Bu eser, Kur’an’a yansıyan aile tipolojilerini olumlu ve olumsuz yönleriyle ele alarak, temel mesajlar çerçevesinde okuyucuya aile içi ilişkiler konusunda ipuçları veriyor.

  4,90
 • Ramazan Günlüğü

  Ramazan, on bir ayın sultanıdır. Bu ayda oruç tutulur, teravih kılınır, Kur’an hatimleri yapılır. Sonunda da bayram neşesi yaşanır. Ramazan Günlüğü kitabıyla bu güzel ayda yapıp ettiklerinizi, öğrendiklerinizi Ramazan günlüğünüze not edebilir; birbirinden farklı bulmacalar, eşleştirmeler, labirentler ve daha nice güzel etkinliklerle öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz.

  3,90
 • Bulmacalarla Siyer-i Nebi

  Hem eğlenecek hem de Allah Resûlü’nün hayatını A’dan Z’ye öğreneceksiniz.

  4,90
 • Etkinliklerle Dinimi Öğreniyorum

  Arkadaşlar etkinliklerle temel dinî bilgileri öğrenmek ister misiniz? “Etkinliklerle Dinimi Öğreniyorum” eserinde ibadet, inanç, siyer, ahlak konularında eğlenirken öğreneceğiniz etkinlikler yer alıyor. Okuma parçaları, boşluk doldurma, soru cevap, bulmaca, bilmece, testler her bir konunun anlatıldığı ünitelerde sizleri bekliyor.

  5,90
 • Kukla Misket Kabak Dalda Ceviz Yerde

  Gün uzun, hava sıcak Kukla Misket dolaşmaktan yorulmuş. Arkadaşı Kukla Çiçek’in yanına gitmiş. Kukla Misket ile Kukla Çiçek Rabb’imizin yarattığı tabiatı nasıl değiştirmeye çalışıyor? Bu macerada başlarına kim bilir neler geliyor? Siz de Kukla Misket ve Kukla Çiçekle tanışıp kitabın sonunda bulunan Kukla Misket maketiyle kendi hikâyeni oluşturabilirsin. Bal tadında okumalar.

  3,90
 • Mesele Varsa Eğer Ömer Tamçözer

  “Bir arkadaşın olduğunu düşün. Sana verdiği her sözü tutmuş. Ne zaman gitsen, o seni bekliyor. Hatta sen gidemesen bile onun beklediğinden eminsin. Şimdi böyle bir arkadaşını sözleştiğin hâlde bekletebilir misin? İşte ben namazı bu düşünceyle kılıyorum. Rabbimin her zaman beni huzuruna beklediğini bile bile onu bekletmek zoruma gidiyor. Ezan okunur okunmaz cami yakınlarındaysam camide, evdeysem evde, nerede olursa olsun mutlaka randevuma yetişiyorum.” Ömer TAMÇÖZER kitabı, çocuklarımızın eğlenerek öğrenmesini ve namaz ile ilgili bilinç kazanmasını sağlayacak…

  5,90
 • Kukla Misket İneklerin Gösterisi

  Mavi ahır inekleri büyük bir gösteri yapıyor. Bu gösteriyi sunmak için Kukla Misket kasabanın meydanına gidiyor. Kukla Misket gösteride ineklerin hangi maharetini öğreniyor? Yoğurt, peynir, tereyağı nasıl yapılıyor? Siz de Kukla Misket ile tanışıp kitabın sonunda bulunan Kukla Misket maketiyle kendi hikâyeni oluşturabilirsin. Bal tadında okumalar.

  3,90
 • Sürpriz! Tatilde Köydeyiz

  Çocuklar okulun kapanış zili çalmak üzere. Hasan ve Ömer büyük bir heyecanla karne hediyelerini bekliyorlar. Tatilde sürpriz olarak köye gidiyorlar. Mihri Nine’nin hediye ettiği Hz. Ömer’in hayatına dair bir sürü şey öğreniyorlar. Hz. Ömer’in adaletini, emaneti emanet bilişini, çocukluğunu, gençliğini… Hasan ve Ömer daha neler öğrendi? Köyde nasıl keyifli vakit geçirdiler? Arkadaşlar, “Sürpriz! Tatilde Köydeyiz” okuyarak siz de onlarla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

  3,90
 • Hadislerle O’nu Anlamak

  Hadislerle O’nu Anlamak, hadisleri anlamada genel ve özel ilkeleri, bir hadisi doğru anlamak için metinde ve metin dışında aranması gereken esasları, sade bir dille anlatarak her yaştan okuyucuya Hadis Usûlü’ne dair kısa ama öz bir çerçeve çizmektedir. Eser, genç okur kitlesi başta olmak üzere, Allah Resûlü’nü daha iyi ve doğru bir kaynaktan öğrenmek isteyen herkese, onun hadislerinden bir demet sunmaktadır. Bunu yaparken de, hadisleri konularına göre tasnif etmiş böylece hem hadislerin hem de Peygamberimiz önderliğinde Allah’ın, âlemin, insanın, dinin, ibadetlerin, ahlâkın, sosyal hayatın ve ebedî hayatın bilgisine en doğru kaynaktan ulaşılmasını sağlamıştır. Unutmayalım ki, bizler “İlim kadın erkek her Müslüman’a farzdır.” (Ebû Davûd, Edeb, 49) diyen Peygamber’in ümmetiyiz. Onun sözlerini doğru anlamak aramızdaki ayrılıkları giderecek, kendisine kavuşana dek bizi ümmet bilinciyle bir arada tutacaktır. Her şeyden önemlisi hadisleri doğru anlamak bizi Peygamberimize yakınlaştıracak ve Rabbimizin rızasını kazanmamıza vesile olacaktır. Peygamber Efendimizin çağları aşan örnekliğini, onun dilinden ve ilmî usullere uygun olarak anlatan kitap, siz değerli okuyucularıyla buluşmayı bekliyor.

  5,90
 • Acayip Bir Operasyon Hz . Ebu Bekir’in Hayatı

  Arkadaşlar, dostlarımızla vakit geçirmek çok eğlenceli ve mutluluk verici değil mi? Acayip Bir Operasyon kitabımızın kahramanı Hasan’ın, en yakın arkadaşı Ömer’le arası açılıyor. Artık onunla vakit geçiremiyor ve bu hâllerine çok üzülüyor. Bu durumu öğrenen Mihre Nine, Hasan ile Ömer’i barıştırmak istiyor. İki arkadaşı barıştırmak isteyen Mihre Nine ne yapacak? Peygamberimizin en yakın arkadaşı ile ilgili neler anlatacak? Merak ettiklerimizi “Acayip Bir Operasyon” kitabını okuyarak öğrenebilirsiniz.

  3,90
 • Niçin İnanıyorum?

  Din İşleri Yüksek Kurulu’na yöneltilen ayrıca Kredi Yurtlar Kurumu’nda kalan öğrencilerin zihinlerini meşgul eden sorulardan hareketle hazırlanmış, sorulara sahih bilgiler ışığında cevaplar verilmiştir.

  4,90
 • Kitap Medeniyeti

  Seyrüsefer hâlindeyiz… Anne karnında başlayan yaşam, kabre indirilince ışıklarını söndürmektedir… Ve o insan için bir devir kapanmıştır artık… Bir heyecanla başlayan hayat, geride kalanlar için bir hüzün iken, giden için belki de vuslat olan bir ölümün kollarına bırakmakta kendisini. Kaçış yok. Ki kaçan da yok… Çare yok. Ki çare arayan da yok… Arayanlar bulamadı, buldum sananlar yanılgıyla karşılaştı… Hayat, iki kelime sadece: Yaşam ve ölüm. Ve nasıl yaşanılırsa öyle de ölüm… Nasıl da ölünürse öylece haşrolunmak… Ve insan, üstadın deyimiyle: Üç beş damla kan, üç beş damla su. Bu hayat içerisinde insan, bir ırmaktır akıp giden; bazen sert ve haşin, bazen de menderesler çizerek… Deryalar dolduran bir akış içerisindedir insan… Evet, insan, deryaları dolduran birkaç damla su, birkaç damla kan…

  3,90
 • İslam İlmihali (Küçük Boy)

  Kitapta; itikat, ibadet, helaller ve haramlar, yapılması günah olan şeyler, ahlâk ve Peygamberimiz Hz. Muhammed ile ilgili bölümler yer almaktadır. Kitabın bölümlerinde, Müslümanların gündelik hayatında karşılaşabileceği dini sorulara cevaplar yer almaktadır.

  6,79
 • İslam İlmihali (Büyük Boy)

  İslâm İlmihali kitabında itikat, ibadet, helaller ve haramlar, yapılması günah olan şeyler, ahlâk ve Peygamberimiz Hz. Muhammed bölümleri yer almaktadır. Kitabın bölümlerinde, Müslümanların gündelik hayatında karşılaşabileceği dini sorulara cevaplar yer almaktadır.

  9,09
 • Çocukta Dini Duygu ve Düşüncenin Gelişmesi

  Bilindiği gibi çocukluğunu yaşayan “küçük insanı” anlamak yetişkinlerin görevleri arasındadır. Bu araştırma ile çocukların gelecekte kendi doğal yaşayışlarını gerçekleştirebilmeleri bakımından önemli bir hizmet yerine getirilmiş olmaktadır. Çünkü çocuğun içinde oluşan din, onun kendi yaşamında önemli bir yere sahiptir. Çocuğun ihtiyacının ve davranışlarını etkileyen ve kişiliğinin gelişmesinde etkileyici olan dini öğretmen, son derece önemlidir. Sonra, böyle bir çalışmanın aynı zamanda çocuklar vasıtasıyla yetişkinlerin dini ve onların din ile ilişkilerinin hakkında bize belirli ölçüde bilgiler vermesi mümkündür.

  7,94
 • Mucizeler Fabrikası / Yeryüzü Ayetleri 2

  10 yaş için hazırlanan seride alışageldiğimiz varlıkların muhteşemlikleri ön plana çıkarılıyor. Büyük Karanlığın Sırrı kitabında her daim şahit olunan gökyüzü olaylarının arkasındaki hikmet perdesine odaklanılıyor. Gezegenler, yağmur, rüzgâr vb. konuların işlendiği kitapta; tevhide ve Allah’ın yaratma sanatına dikkat çekiliyor. Mucizeler Fabrikası kitabında ise yeryüzündeki doğa olaylarındaki tefekkür derslerine dikkat çekiliyor. Sıradan gördüğümüz toprak, arılar, ağaçlar, kuşlar, kum taneleri vb. varlıkların muhteşemlikleri vurgulanıyor. Bilimsel gerçekler eşliğinde ve mizahi bir üslupla tefekkür derslerinin verildiği çalışmada konuyla ilgili ayetlere yer veriliyor.

  4,49
 • Oruç Kahramanları (7+ Yaş)

  engarenk tüyleri olan, koyun büyüklüğünde kocaman bir kuşla tanışmaya ne dersin? Kocaman kuş kuyu olur içine atlarsın. Harita olur şehir beğenir, hoop dalarsın içine… Kutsal şehirleri de gezebilirsin, tarihte yolculuk da yapabilirsin. Tıpkı Ahmet ve Meryem gibi… Sen de oruç kahramanı olmak istersen Kocaman Kuş’la başlasın macera !

  5,64
 • Hz. Osman

  İslâmî davetin ilk safhasında Hz. Ebû Bekir’in delâletiyle Resûlullah’ın yanına giderek Müslüman olan Hz. Osman, ilk on Müslüman arasında yer almaktadır. Eserde geçen ifade ile; “Hz. Osman ibadete düşkün, geceleri ibadet gündüzleri oruçla geçen, namazdaki huşû ile tanınan, aynı zamanda ilim ve takva ehli bir şahsiyetti.” Hz. Osman’ın hayatına ve şahsiyetine ayrılmış olan bu çalışma; ilk bölümde kabilesine ve ailesine dair bilgiler de aktarılacak şekilde hilafetine kadarki hayatını, ikinci bölümde fetihler ve döneminde yürüttüğü çalışmaları aktarılacak şekilde hilafeti dönemini, üçüncü bölümde ise kişilik özelliklerini ve rivayetlerini kapsamaktadır.

  5,64
 • Hayat Okumaları

  Şu karşıda duran dağ var ya… İşte o senin günahın! Nasıl da engel oluyor fersah fersah açılmana farkında mısın? Nasıl da duruyor önünde koskoca! Nasıl yıkıyor bütün hayallerini. Varmak istediğin yeri göstermiyor bile sana… Herkes kendi günahının hamalı yo dostum! Onlar senin, kaçma! Ve şimdi derin bir nefes al! Bütün gücünle ver nefesini. Başının üstündeki kâinat yıkılacak gibi olsun! Bir özür dile en derininden! Bir tövbe çek ki yerle bir olsun koskoca dağ! Ve açılsın önün! İzin verme hiçbir günahının seni durdurmasına… Rabbine ulaşmak için en güzelinden bir tövbe et. En temizinden, en derininden… Hiçbir ufuk bir tövbeden daha uzak değil, unutma! Hiçbir hayal için geç değil! Kaldır başını, dik dur, niyet et ve başla! Bugün senin en güzel günün olsun. En güzel gün seninki olsun. Selam olsun.

  5,64
 • Sünnetin Işığında İslam Ahlakının Esasları

  İmam Nevevi’ nin “el-Erbain” adlı eseri çok yararlı, bereketli ve mühim bir eserdir. Kendisinden çok yararlandığım bu eseri, yeniden dilimize çevirmeyi düşündüm ve çevirdim. Ebu’l Ferec Abdurrahman merhumun bu hadisi şeriflere on hadis-i şerif ilavesi ile elliye varan bu esere içinde yaşadığımız bu çağın sorunlarına da ışık tutan on üç hadis-i şerif daha ilave ederek  bunların sayısını atmış üçe çıkardım.İlave ettiğim hadis-i şeriflerde “Cevamiü’l Kelim” den ve sahih hadis-i şeriflerdendir. Okunduğunda görüleceği üzere bu hadis-i şeriflerin, lafızları çok kısa, özlü ve kapsamlıdır. Özellikle bu hadis-i şerifler, toplum hayatımızda karşılaşılan zorlukları aşmamızda bizlere ışık tutmaktadır.

  gizle

  4,49
 • İnanıyorum Serisi (6 Kitap Set)

  Çocuklara iman esaslarını anlatmak amacıyla hazırlanan İnanıyorum Serisi, altı kitaptan oluşmaktadır. Her bir kitap, bol resim ve sevimli çizgiler eşliğinde iman esaslarını anlatmaktadır. Seride bulunan kitaplar şunlardır:

  1- Beni ve Her Şeyi Yaratan Allah – Rabia Gülcan
  2- Bizim İçin Dua Eden Melekler – Elif Arslan
  3- Yol Gösterici Kutsal Kitaplar – Hatice Demirbağ
  4- En Güzel Örnek Peygamberler – Pervin Ayşe Yaşa
  5- Sonsuz Hayat Ahiret Yurdu – Ayla Abak
  6- Onun Dediği Olur Kaza ve Kader – Ayşenur Çalıkçı

  9,09
 • Peygamberimiz ve Gençlik

  Gençlik; İnsanın, Kendini, Yaratıcıyı ve evreni anlamlandırma sürecinde, varlık alanında kendini öne çıkararak kâinatı ve hadiseleri yorumlamayı tercih ettiği, bununla birlikte iç dünya-dış dünya dengesinde bazı gelgitleri yaşadığı fırtınalı bir dönemdir. Bu açıdan, çevreyle iletişim kurma sürecinden kimlik inşasına ilk adımların atıldığı gençlik devresi, ömür sermayesinin en önemli kazanımı ve ilerleyen yaşlardaki kemal dönemi için esasında oldukça bereketli bir havzadır. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s), bu döneme özel bir anlam atfetmiş ve kişinin, ahiret yolculuğunda “gençliğin nerede tükettiği” sorusuna muhatap olmadan hareket edemeyeceğini bildirmiştir.

  3,90
 • Hadislerle Kadın

  Kadınlar için huzurun ve güvenin kaynağı olmuştur Hz. Peygamber. Haklarını koruyup gözeterek onları “Allah’ın emaneti” olarak tanımlamış, erkekleri onlara karşı davranışları konusunda uyarmıştır. Ayette de belirtildiği gibi, kadın ve erkeğin dünya hayatında “veli” yani birbirleriyle yardımlaşan, birbirlerini cennete taşıyan dost ve destek insanlar olmalarını arzu etmiş, onlara bu yolda rehberlik etmiştir.

  Sevgili peygamberimiz, İslam’ın kadına bakışını izah etmiş, bu bakışın hayata yansımalarını bizzat uygulamalarıyla göstermiştir.

  4,49
 • Peygamber Hikayeleri (Ciltli)

  Gazeteci Şinasi Pekbilir araştırdı Bu eser, dünyada iz bırakmış ve Kur’an’ın bize bildirdiği Peygamberleri siz sevgili okurlara tanıtmak için yazıldı. Muhabbetle, saygıyla, kimi zaman inanmayanların saldırganlığından duyulan hüzünle, kimi zaman mücadele içinde geçen hayatlar yönelik özenmeyle kaleme alındı. Her satırında benim Peygamberlerin liderliğine, iman güçlerine olan hayranlığımı, asistanım Fahri’nin büyük şeyler başaran insanlara duyduğu saygıyı, sakar bile olsa ayakları doğru yoldan şaşmayan ses kayıtçım ve fotoğrafçım Hikmet’in Peygamber sevgisini bulacağınıza inanıyorum. Dinimiz, hiçbir Peygamberi birbirinden ayırmadan onlara iman etmemiz gerektiğini söylüyor. Hangi birini bir diğerinden ayırabiliriz ki zaten? Hepsinin getirdiklerine inanıyor, hepsini saygıyla anıyoruz.

  7,90
 • İmam Ebu Hanife’nin Hadis Anlayışı ve Hanefi Mezhebinin Hadis Metodu

  Ebu Hanife`yi hadisçiliği yönünden cerhedenler ve onu, sahih hadise muhalafet ve zayıf hadisle amel ettiği gerekçesiyle tenkid edenler, genellikle kendisinden çok sonra yaşamış hadisçilerdir ve dayandıkları ölçüler de yine Ebu Hanife`den en az bir asır sonra gelmiş hadisçilerin tesbit ettikleri kriterlerdir.

  3,90
 • Kur’an’dan Öğütler (2 Cilt takım)

  Kur`an, insanlığın ufkunda bir ışık gibi yanan ve her dönemde insanların yollarını, kalplerini ve gönüllerini aydınlatan bir meşaledir. Kur`an, bize kendimizi hikmet aynasında görmemiz ve Rabbimizi tanımamız için rehberlik eden, var oluşun ve hayatın anlamını gösteren aklın ve gönlün şifa kaynağı, ilim ve irfan menbaı, dünya ve ahiret mutluluğunun kılavuzu ve yol haritasıdır. O, okunmak, anlaşılmak ve getirdiği evrensel mesaj özümsenmek, içselleştirilmek için gönderilmiştir. Bu itibarla sadece okumayı öğrenmekle ve okumakla yetinilmeyip içeriğinin de bilinmesi, Kur`an`ın ne anlatığının kavranılması, hatta onun kendi hayatımıza da yansıtılması gerekir.

  7,94
 • Hikayelerle Çocuklara Esma-i Hüsna (Ciltli)

  Elinizdeki kitapta Rabbimizi daha çok analım, onu daha çok tanıyalım diye O’nun güzel isimlerinden yola çıkarak birbirinden eğlenceli hikâyeler hazırlamaya çalıştık. Okurken daha çok keyif için her hikâyeyi birbirinden güzel resimlerle süsledik. Rabbimizin sevgisinin kalplerimize daha çok yerleşmesi, adlarının daha çok anılması, dualarımızın esmalarla süslenmesi dileğiyle…

  5,90
 • Büyük Karanlığın Sırrı / Yeryüzü Ayetleri 1

  10 yaş için hazırlanan seride alışageldiğimiz varlıkların muhteşemlikleri ön plana çıkarılıyor. Büyük Karanlığın Sırrı kitabında her daim şahit olunan gökyüzü olaylarının arkasındaki hikmet perdesine odaklanılıyor. Gezegenler, yağmur, rüzgâr vb. konuların işlendiği kitapta, tevhide ve Allah’ın yaratma sanatına dikkat çekiliyor. Mucizeler Fabrikası kitabında ise yeryüzündeki doğa olaylarındaki tefekkür derslerine dikkat çekiliyor. Sıradan gördüğümüz toprak, arılar, ağaçlar, kuşlar, kum taneleri vb. varlıkların muhteşemlikleri vurgulanıyor. Bilimsel gerçekler eşliğinde ve mizahi bir üslupla tefekkür derslerinin verildiği çalışmada konuyla ilgili ayetlere yer veriliyor.

  4,49
 • Hikayelerle Çocuklara 40 Hadis

  “Rabbimiz bizi sevdiği için, en sevdiği kulu Hz. Muhammed’i, bize peygamber olarak göndermiş. Peygamberimiz de, sözüyle, davranışlanyla ve ahlakıyla bize örnek olmuş. Onun yolundan gidelim diye bize rehberlik yapmış. Biz de; Peygamberimiz, bu rehberliğinde neler söylemiş, bizi nelere karşı uyarmış, nelere yönlendirmiş, bunlan aktardık sizlere. Biz bu çalışmayı hazırlarken
  çok keyif aldık. Her satıra Peygamberimize olan sevgimizi yerleştirdik. Her resme Peygamberimizin merhametini işledik. işte bu kırk hadis buketi, yüzünüzde tebessüm, kalbinizde sevgiyle okumanız için yazıldı. Gününüz güzelleşsin, kalbiniz Peygamberimizin sevgisiyle dolsun”.

  6,79
 • İslam Düşüncesinin İlahi Tarafı

  Mısırlı âlim Muhammed el Behî bu eserde İslam’ın yabancı kültürlerle karşılaştığı çağları incelemiş, İslam düşüncesinin onlarla kesişim noktalarını, ayrılma yollarını ve bu kültürler karşısındaki durumunu net bir şekilde ortaya koymuştur. Prof. Dr. Fuat Sezgin tarafından Arapça aslından tercüme edilmiştir.

  6,79
 • Evlilik Ahlakı / Muhteşem Ahlak Serisi 1

  Kalem Sûresi 4. âyette buyrulan: وَاِنَّكَ لَعَلٰى خُلُقٍ عَظ۪يمٍٍ / Muhakkak ki sen muhteşem bir ahlâk üzeresin! ilahî beyanından mülhem olarak serlevhasını belirlediğimiz bu seride, Resûlullah’ın (sas) o muazzez, muhalled, muazzam, muhterem ve muhteşem ahlâkını anlatmaya çalıştık. Muhteşem Ahlâk serisinin ilk kitabı olan Evlilik Ahlâkı; her geçen gün yıpranan, değersizleştirilmeye çalışılan ve farklı imtihanlarla karşı karşıya kalan ailelerimizin gerek inşâ sürecinde gerek sonraki aşamalarında nelere dikkat edilmesi gerektiği konularını işlemektedir. Değer ve sorumlulukları açısından evlilik, nikâh meselesi; nişan, düğün ve evliliğin ilk aylarındaki imtihanlar; gelin-kaynana, damat-kaynana ve kayınbaba münasebetleri; sâlih ve sâliha eş olma özellikleri, çok eşlilik meselesi, evliliğin kader mi irade mi olma konusu ve daha nice konu bu hacmi küçük çalışmanın muhtevasını oluşturdu. Allah’tan niyazımız odur ki; bu çalışmamız, başta yeni yuva kurmak için harekete geçecek gençlerimiz olmak üzere tüm kardeşlerimize küçük de olsa bir katkı sağlamasıdır.

  5,89
 • Hikayelerle Çocuklara 40 Dua (Ciltli)

  Dua her kapıyı açan anahtardır. Her başımız sıkıştığında, bir dileğimiz olduğunda, bir şeye heveslendiğimizde, gönlümüze bir şey düştüğünde Rabbimize koşarız. Yüce Rabbimiz kendisine dua edenleri çok sever. Duları kabul etmeyi de çok sever. O’ na dua için açılan minik elleri daha da çok sever. O, kendisine açılan elleri asla boş çevirmez. Kitabımızdaki minik hikayelerde duanın hayatımızda ne kadar önemli olduğunu anlattık. Duanın önemini anladıkça daha çok sevecek, sevdikçe daha çok dua edeceksiniz.

  5,90
 • Örnek Vaazlar 1-2

  Toplumu din konusunda aydınlatmakla görevli Başkanlığımızın irşad hizmetlerine katkı sağlamak amacıyla hazırladığı bu eser, ayet-i kerime ve hadis-i şerifler ışığında ele alınmış örnek metinler içeren bir başvuru kitabıdır.

  6,79
 • Modern Çağın İnanç Sorunları

  Günümüz insanını bunalımdan bunalıma sürükleyen pek çok “izm”in, pek çok inanç probleminin önüne geçmek ancak dini vahyî temellerine dayalı olarak yeniden anlamaya çalışmakla ve Kur’an’ın da emrettiği ilmî araştırma ruhunu geliştirmekle mümkün olacaktır

  4,49
 • Sözlerin En Güzeli Kur’an

  Kur’an on dört asrı aşkın bir süredir Müslümanların pratik hayatlarının ve medeniyetlerinin değişmez ilham kaynağı olmuştur. Her dönemde bilginler, onu anlamaya ve keşfetmeye çalışmışlardır.
  Günümüzde de yeryüzünün değişik kıtalarında yaşayan sayısız Müslüman, onun dupduru hayat pınarından beslenmektedir. Merhamet, adalet cömertlik ve daha nice insani erdem onun sayesinde yaşanmaktadır.

  4,49
 • İslam’da Allah’a İman

  Bir Müslüman için varlık, ancak Cenab-ı Hakk’a imanla açıklanabi­lir. İnsan, evren, geçmiş, gelecek, za­man, mekân, görünen, görünmeyen bütün varlıklar O’na iman etmekle bir anlam ve değer kazanır.

  Yüce Allah, ‘var’ demeye layık olan hakiki varlıktır. Başlangıçta hiçbir şey yoktu, ancak O vardı. Sonunda da her şey yok olacak, ama O bakî kalacaktır.

  4,49
 • İslam’da Aile

  Toplum içinde yaşayan insanın dünyadaki yalnızlığını giderebilmesi, fiziki ve duygusal ihtiyaçlarını karşılayabilmesi aile kurması ile mümkündür. Doğduğu andan itibaren aile ortamında bulunan insan, belli olgunluğa eriştikten sonra yeni bir aile kurma ihtiyacı hisseder. Bu, onun yaratılıştan getirdiği bir özelliği olduğu gibi aynı zamanda toplumunda kendisinden beklentisidir. Çünkü kurulacak bu yeni aile, neslin ve toplumunda devamlılığını sağlayacaktır.

  4,49
 • Kırk Ayette Sorumluluk Bilinci

  İnsanı insan yapan, hem dünyasını hem ahiretini cennete çeviren en büyük haslet sorumluluk duygusunun, insana Rabbinden nasıl anlatıldığını görebileceğimiz 40 ayet-i kerime içermektedir.

  4,49
 • Büyük Mütefekkir Gazali

  Gazali,kendisinden sonra yaşamış hemen her Müslüman düşünürün gölgesinde serinlediği bir ağaç gibidir.Bu ağaç hiç kurumadı.Dün olduğu gib bu gün de İslam ve Müslümanların düşünce mirası hakkında yazı yazan Doğulu ve Batılı araştımacılara gölgesini sunmaktadır.İslam düşünce geleneğinde herkesin (özellikle Müslüman mütefekkirlerin)kendisini bir şekilde Gazali ile ifade etmeye heveslenmesi ne ile açıklanabilir? Sorusuna bulabileceğimiz makul cevap,Gazali’nin düşünsel manada kim olduğunu bize gösterecektir.

  5,64
 • İslam Penceresinden Kadın

  Bu çalışma, İslam’ın çağlar üstü ve insan­lığa ufuk çizen temel öğretilerini dikkate alarak, kadının izzet ve haysiyet sahibi bir insan olarak kimliğini, kulluğunu, aile ve toplum hayatında var oluşunu Kur’an ve sünnet perspektifinde ortaya koymayı he­deflemiş, birleştirici ve hikmetli bir üslu­bu ilke edinmiştir. Ele alınan konular her biri alanında uzman isimler tarafından, bütüncül bir bakış açısıyla, günceli de göz ardı etmeyen hassasiyetle işlenmeye çalı­şılmıştır.

  4,49
 • Zehra’nın Hadis Günlüğü

  Sevgili Peygamberimizin birer inci değerindeki hadislerinin bir çocuğun kalemine, gönlüne, hayatına yansımalarını okuyacağınız bir kitap.

  4,49
 • Peygamberimiz ve Aile

  Yaratılışı itibariyle sosyal bir varlık olan insan için toplumsal hayat ne kadar önemli ise toplum için de onun özünü oluşturan aile, o denli hayati öneme sahip bir kurumdur. Aile, söz konusu niteliğiyle tezekkür ve tedebbür bağlamında toplum ve milletlerin hafızasını istikbale taşıyan, kimlik, tasavvur ve ideallerini olgunlaştırıp geleceğe aktaran; insani, kültürel değerlerin, tarihi süreklilik ve bütünlüğün koruyucusu olan mühim bir müessesedir.

  Allah Resulü’nün aile hayatı kıyamete kadar bütün insanlar için eşsiz bir örneklik arz etmektedir. Nitekim onun aile hayatında uyguladığı ilke ve prensipler, tüm zamanlarda önemini ve işlevini kaybetmeden varlığını sürdürmüştür. Bu açıdan, toplumun en küçük birimi olan ailedeki mutluluk ve huzurun, toplumsal mutluluk ve huzurun temin edilmesindeki vazgeçilmez şart olduğunu en güzel örnekleriyle Hz. Peygamber’in aile yaşantısında görmek mümkündür.

  4,49
 • İnceleme ve Soruşturma Rehberi

  … Gerek müfettişler ve gerekse yönetici durumundaki görevlilerin özellikle müftü, müdür, müşavir, ve ataşeler ve murakıpların bu görevlerini en iyi bir şekilde yapabilmeleri, teftiş, inceleme ve soruşturma usul ve esaslarını iyi bilmelerine, gelişen mevzuatı takip edebilmelerine bağlıdır. Bu açıdan denetim, inceleme ve soruşturma görevi olan personele yardımcı olmak, Başkanlığımızı ilgilendiren mevzuat hakkında bilgi vermek, denetim, inceleme ve soruşturma usul ve tekniklerini ortaya koymak amacıyla elinizdeki eser kaleme alınmıştır.
  Eser bir giriş ve beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; teftiş, tahkikat ve teftişin genel prensipleri, birinci bölümde, adli soruşturma (öncesi ön inceleme), ikinci bölümde, idari soruşturma, üçüncü bölümde adli ve idari soruşturmanın yürütülmesi ve raporlanması; dördüncü bölümde ilgili mevzuat, beşinci bölümde örnek belgelerler ele alınmıştır.
  Elinizdeki eserin, yönetici, müfettiş ve murakıpların rehber el kitabı olacağını umuyorum…

  5,64
 • Evliliğe İlk Adım

  İki ayrı gönül, ayrı ömür nikahla bir araya gelir. Kadın ve erkek evlilik yoluyla sükun ve mutluluğa kavuşur. Allah evlilik yoluyla eşler arasında sevgi, şefkat, merhamet, kaynaşma ve yakınlaşma duygularını yaratır. Bu o’nun varlığının delillerindendir. Evlilik, insanoğlunun ruhuna sükunet aşılayan bir nimettir. Kalabalıklar içinde yalnız kalmış bir gönlü, bir eş gibi kim şad edebilir?

  4,49
 • Kur’an’da Salah Meselesi

  Eser, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte, Konulu Tefsir`le ilgili bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Salah kavramının tahlili, Kur`an`daki kullanılışı, salah-fesat ilişkisi ile amel kelimesinin Salahla olan irtibatı üzerinde durulmuş ve salih amel terimi ağırlıklı olarak incelenmiştir. İkinci bölümde, toplumun çekirdeği olan ailenin ıslahından başlamak suretiyle bütün insanlığın düzeltilmesine varıncaya kadar tüm meselelere Kur`an`da nasıl işaret edildiğine ve barış için Kur`an`da kullanılan terimlerin kısaca açıklanmasına çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise iman eden, kendini düzelten, iyi ve güzel davranışları yerine getiren insanlara Kur`an`ın neler verdiği üzerinde durulmuştur.

  4,49
 • Ateizm Çıkmazı

  İnsanlığa hitap eden din İslamiyet ateistlerin düşündüğünün aksine ne bir ideoloji, ne sadece ekonomik ve politik bir yapı,ne de felsefi bir dünya görüşüdür.O evreni ve canlıları kucaklayan, bütün insanları insan olmak bakımından kucaklayan, onları dili,rengi,kültürü,sosyal statüsü,ekonomik durumu,cinsiyeti,nesebi ya da geçmişiyle yargılamayan tek Tanrı inancını savunan,putperestliği yıkan ve yeryüzünde adaleti amaçlayan engin bir inanç sistemi ve hayat düzenidir.

  4,49
 • Dualar

  Dua; sınırlı, sonlu ve aciz olan insanın bütün benliğiyle sınırsız, sonsuz ve kudret sahibi olan yüce Allah’a yönelip O’ndan istek ve dilekte bulunması, O’nunla arasında bir köprü ve diyalog kurmasıdır. Dua eden insan; bütün zayıflığı, acizliği ve ihtiyaçları içinde, Yüce Allah’ın sonsuz kudretinin ve yüceliğinin isteklerini ancak O’nun lütfu ve yardımıyla elde edebileceğinin bilincindedir. Bu bilinçle yapılan dua; insanın Yaratan’ına olan inancının, güveninin ve O’na teslim oluşunun bir göstergesidir. İşte bundan dolayı Peygamberimiz (s.a.s); “Allah’a duadan daha değerli birşey yoktur” (Tirmizi, De’avat, 1; İbn Mace, Dua,1) buyurmuştur.

  10,24
 • Ailem

  Bu çalışma, ailenin kurulması, korunması ve güçlendirilmesi adına sosyal bilimlerin ve dini kaynakların danışmanlığına müracaat etmeyi; bir yuvanın karşılaştığı risk alanlarını dikkate almak suretiyle sorunlara dair çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Bizleri yüreklendirmekte; aile değerlerimizi hatırlamaya, ailemiz hakkında sorumluluk üstlenmeye ve daha mutlu , güvenli, dayanımlı yuvalar için emek vermeye davet etmektedir.

  5,64
 • İslam Ahlakı & Temel Konular Güncel Yorumlar

  İslam ahlakının temel kaynağı Kur’an-ı Kerim ve onun tebliğcisi Hz. Peygamber’in sünnetidir. Hem dinî hem de dünyevi hayata dair genel bir çerçeve çizen, bunların ameli kurallarını belirleyen ve insanın ahlaki mahiyetine dair dengeli bir yaklaşım sergileyen bu iki kaynak, daha sonraki dönemlerde İslam ahlakçılannın ahlak anlayışlarını da şekillendirmiştir. Çok erken dönemlerden itibaren genel olarak ahlaka veya onun özel konularına dair eserler telif edilmiş ve İslam ahlakı İslam kültür tarihinin en zengin alanlarından biri haline gelmiştir.
  Günümüz insanının ahlak alanında gerek yerel gerekse evrensel açıdan çok çeşitli problemlerle karşı karşıya bulunduğu aşikardır. Benzer şekilde ahlaki endişelerin giderek arttığı toplumumuzda bu nedenle ahlaki sorunlar ve çözümlerine dair çalışmalar büyük ivme kazanmıştır. Bu çerçevede çok sayıda eser kaleme alınarak geniş kitlelere ulaştırılmaya çalışılmıştır.
  Elinizdeki bu eser, alanında uzman bir heyet tarafından hazırlanmıştır. Eserde “İslam Ahlakı” başlığı adı altında sahanın kapsamına giren meseleler anlaşılır bir dille ortaya konmaya çalışılmış, bu çerçevede alt başlıklar içerisinde belli konular detaylı bir şekilde açıklanarak meselelerin daha sistematik bir usulle anlatılması sağlanmıştır.

  5,64
 • Kudüs ve Aksa

  Kudüs’ü yazmak, kutsalın değerini anlatmak kadar zor. Kudüs’ü anlatmak, orada yaşamak kadar zor. Bu çalışma, Kudüs’ün ne denli önemli bir coğrafya olduğunu gösterecek kadar kısa bir tarih, Kudüs’ün üç din için ne kadar kutsal olduğunu anlatacak kadar bilgi, geçmişte ve günümüzde yaşananlardan çeşitli dersler çıkartacak kadar farkındalık oluşturmayı hedeflemiştir.

  7,90
 • Çocuğumu Yetiştirirken

  Evlat bir nimet, emanet ve imti­handır. Dünya hayatının süsüdür, ziynetidir; dünya ağacının meyve­sidir çocuklarımız. Bugünün kü­çüğü, yarının büyüğüdür. Çocuk dünyaya geldiği andan itibaren müstakil bir bireydir. Onlara; doğru muamele edilmeli, sevgi, saygı, iman duyguları verilmeli; onların özgüven kazanmalarını temine çalışılmalıdır.

  4,49
 • Peygamberimiz ve Hoşgörü

  Hoşgörü, her şeyden öte bir paylaşım felsefesidir. Havayı, suyu, dünyayı, düşünmeyi, hayatı kısaca insanı insan yapan değerleri paylaşmaktır höşgörü. İslam`da hoşgörü anlayışının şekillendirilmesinde, alemlere rahmet olarak gönderilen ve varlığı sevgi ve merhametle kuşatan, düşmanları tarafından dahi ahlakının güzelliği teslim edilen Peygamberimizin mesajları ve uygulamaları oldukça önemlidir. Onun evreni ve içindekileri hoşgörü ve rahmetle kucaklayan anlayışına, sevgi ve hoşgörü yoksunluğu ya da açlığı çektiğimiz şu günlerde birey ve toplum olarak daha da muhtacız.

  4,49
 • Aile Olmak

  Yeryüzünün en köklü, eski ama eskimeyen kurumudur aile. Kur’an-ı Kerim’in şahitliğiyle biliyoruz ki, insanlık serüveni iki eş ve bir aile ile başlar: Hz. Âdem ve Hz. Havva… Onlar aynı hamurdan yaratılıp aynı emre muhatap oldukları an, “eş” olmayı öğrenmiştir insanlık. Onların Rahmet Tepesi’nin eteklerinde buluştuğu gün, “yuva” kavramıyla tanışmıştır. Artık yeryüzünde anne vardır, baba vardır, evlat vardır. Binlerce yıl geçer, milyarlarca aile kurulur, devasa bir insanlık ailesi oluşur.
  Aile, yeryüzü hikâyemizin ana fikridir. Devr-i Yusuf’tan beri güzele meftun olan gönüller, kendilerini koruyup kollayacak, sevip sayacak canlara kavuşmayı arzular; muhabbet rüzgârına kapılarını açar. Kadınıyla erkeğiyle, siyahıyla beyazıyla, Arabıyla Acemiyle, yaşlısıyla genciyle, fakiriyle zenginiyle nice insan için umudun rengi, huzurun dili aynıdır: Aile…Zamansız bir kurumdur aile. Tarih akar, zaman akar, kara toprak üzerinden nice insan akar… Dünyamızın dili olsa da söylese! Acı tatlı tecrübeler, doğru yanlış adımlar, eski yeni âdetler, iyi kötü huylar, güzel çirkin hatıralar derken, nice evlilikler yaşanır. Âdem ve Havva neslinin kavuşma, kaynaşma, paylaşma, bütünleşme, sevme ve sevilme, güvenme ihtiyacı hiç son bulmaz. Her aile dünü, bugünü ve yarını ile bambaşka bir hikâye yazar.
  Bu eserde yeni kurulan bir aileyi, bir süre yol almış bir başka aileyle yan yana göreceksiniz. Hayat yolculuğunda anneleri, babaları, çocukları izleyeceksiniz. Aynı hedefe yürüyen, aynı emeli büyüten, aynı erdemleri yücelten, aynı ideallerle hareket eden bir bütün olabilmek için Yüce Rabbimizin aileye neler öğütlediğini okuyacaksınız. Mutlu bir aileye sahip olmak için ihtiyacınız olan ipuçlarını Sevgili Peygamberimizin dilinden dinleyeceksiniz. Kur’an ve Sünnetin huzur dolu ikliminde nefes alan bir ailenin gerçekleriyle tanışacaksınız…

  4,49
 • İslam’ın Ana Kaynakları Kur’an ve Sünnet

  Yaratıklarına karşı çok merhametli olan yüce Allah, insanlara akıl, irade anlama ve vicdan gibi yetenekler vermekle yetinmemiş, ilk insandan itibaren peygamberler ve kitaplar göndermek suretiyle onlara doğru yolu göstermiştir. Dünya ahirette mutlu olabilmeleri için insanların akıllarını ve yeteneklerini kullanmaları, Allah`ın kitabını ve Peygamberlerinin sünnetini kendilerine rehber edinmeleri gerekir. İslam`ın ana kaynağı Kur`an ve Sünnettir. Bu iki kaynağın birbirinden ayrılması mümkün değildir.

  4,49
 • Hikmetin 40 Kapısı & 40 Hadis 40 Yorum

  Sevgili Peygamberimiz mübarek sözleriyle, yaşayan sünnetiyle, çağları aşan örnekliğiyle her zaman müminlere yol gösterdi.
  Bizi aydınlatan, arındıran, besleyen, tebessümle güzelleştiren, tefekkürle hafifleten, hayâyla süsleyen, namazla; yücelten, iman, ihsan ve istikamet üzere kendimize yol çizmeyi öğreten o idi.
  Bütün bunları ve daha nice güzellikleri onun mübarek ağzından dinlemek, onun ashabının nasibiydi. Sonrasında izinin tozuna ulaşabilmek için nice insanlar hayatlarını onun yoluna vakfetti. Gecelerini, gündüzlerini, gözlerinin nurunu, ömür sermayelerini onun yolunda tüketti. Alimler, durmak bilmeden kıtaları aşıp onun bir sözünün izini sürdü. Yüzyıllar boyu hadis meclislerinde hep onun sözleri dinlendi.
  Ciltler dolusu telif ve tasnif ortaya kondu. Kalemler en güzel şekilde onu yazdı, kelamlar hep onu anlattı.
  “Benden bir söz işitip onu öğrenen ve başkalarına da akta­ran kişinin Allah yüzünü ağartsın…” (Tirmizî, İlim, 7) kelamını işittiğinden beri yüzler bu vesileyle aydınlanma telaşına düş­tü. Bu uğurda nice 40 hadis derlendi, nice 40 hadis hafızalara nakşedildi.

  4,49
 • İlahi Hadisler

  Kitapta Hz.Peygamber`in Allah Teâlâ`ya nispet ettiği, Manası Allah`a, sözleri Hz.Peygambere ait Kudsi Hadisler Arapça metinler ve çevirileriyle birlikle yer almaktadır.

  4,49
 • Sorularla İslam

  Bilindiği gibi ilk asırlardan beri üretilen dinî bilgiler her ne kadar hayatın içinden ise de, bugün bazı bilgilerin yenilenmeye ihtiyacı vardır. Bu sebeple, İslam’la ilgili bilginin yaşadığımız hayatı aydınlatmada ve ortaya çıkan sorunlara kapsamlı çözümler getirmede yeniden güncellenmesi gerekmektedir. Bunu da yapacak olan sahasında uzman din bilginleridir.
  Sorularla İslam” adını taşıyan bu kitap, doğru bir din anlayışını ortaya koymada birikim sahibi ve uzman olan bir grup din bilgini tarafından yazılmıştır. Bu eserde; itikattan ibadete, ahlaktan hukuka, kültürden sosyal hayata vb. varıncaya kadar pek çok konuya değinilmiş, aynca güncel dinî meselelere de temas edilmiştir. Bir ihtiyaçtan dolayı kaleme alman bu eserde konular, bilimsel yöntemlere uygun, ilk elden kaynaklara atıflar yapılarak ve çözüm odaklı soru-cevap yöntemine bağlı kalınarak hazırlanmıştır. Özellikle soru-cevap yönteminin izlenmesindeki gaye, okumada hem akıcılığı ve hem de pratik açıdan konuları kolay bir şekilde anlama ve kavramayı sağlamaya katkıda bulunmaktır.
  Bu eser, dinî ilimler alanında uzman olan ilim adamlarımız tarafından yazılmakla kalınmamış, aynca çeşitli inceleme ve redaksiyon kurullarından da geçirilerek fikir ve üslup birliğini sağlamada azami gayret gösterilmiştir.

  5,64
 • Fatiha ve Hucurat Surelerinin Meal ve Tefsiri

  Kur`an-ı Kerim Resul-i Ekrem Efendimizin en büyük mucizesidir. İnsanlığa, özellikle bütün müminlere değişmez gerçekleri; hak, adalet, doğruluk, güven, dünya ve ahiret için ebedi mutluluk yolunu gösteren ilahi bir nur, asla sönmeyen bir ışıktır. Kur`an akl-ı selim sahibi insanlara manevi bir gıda, muzdarip gönüllere ilahi bir şifadır. Kur`an`ı okumak ibadet olduğu gibi, okuduğunu anlamak ve anlamaya çalışmak da hemilim, hem zikir ve hem de en güzel ibadettir. Çünkü Kur`an Allah kelamıdır. Bu sebeple Resul-i Ekrem (s.a.s) Efendimiz “Sizin en hayırlınız Kur`an-ı Kerim`i öğreneniz ve onu öğreteninizdir” buyurmuşlardır.
  4,49
 • İslamofobi Endüstrisi

  İslamofobi, 11 Eylül olaylarından sonra birden ortaya çıkmış yeni bir şey değildir. Antisemitizm ve yabancı düşmanlığı gibi uzun bir geçmişi ve derin tarihi kökleri vardır. Onun günümüzde yeniden canlanması, 20. yüzyılın sonlarında önemli sayıdaki Müslaman’ ın Batı’ ya göçmesiyle, İran devrimiyle, adam kaçırma ve rehin alma olayları da dahil 1980 ve 1990′ lardaki terör faaliyetleriyle, 11 Eylül 2001 de Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon’ a yapılan saldırılarla bunun ardından oluşan Avrupa’ daki terör saldırılarıyla olmuştur.
  ” İslamofobi Endüstrisi ” adsı eser, özellikle dünyanın Batı yakasında islam hakkında nasıl bir kara propaganda yürütüldüğünü, bunun nasıl bir endüstri haline geldiğini örneklerle ve farklı boyutlarıyla ortaya koymaktadır. Nathan LEAN, bu eserle fikir dünyamıza değerli bir katkı sunmuştur.

  6,79
 • Okulda Birtakım İşler & Hz. Üsame’nin Hayatı

  İnsan annesini ya da babasını kaybedince üzülür. Ama onlar şehit olduysa hüznün yanında bir sevinç de yaşar. Çünkü artık cennette onu bekleyen biri vardır. Bundan sonra geriye cennette sevdiğine kavuşmak için dua etmek ve güzel bir hayat yaşamak kalır.

  Polis annesi şehit olan Emre’nin hikâyesi, Hz. Üsâme bin Zeyd’ in hayatıyla birlikte yüreğinizi ısıtacak.

  4,49
 • Namaz İlmihali

  Namaz dinin direği, mü`minin miracı, imanın göstergesidir. Namaz, maddi ve manevi arınmadır. Namaz, ilk insandan itibaren peygamberler vasıtasıyla bütün insanlara emredilmiştir. Namaz, kulluğun özü ve esasıdır. Namazsız kulluk mümkün değildir. Eserin, Allah`a kulluğun zirvesi olan namazı öğrenmek ve kılmak isteyenlere yardımcı olması en büyük arzumuzdur.

  5,64
 • Hazreti Muhammed ve Hayatı

  İlim ve teknik çağımızda düşünce boyutlarının gelişmesi, Peygamber Efendimiz`in hayatını daha çok öğrenme ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Zira O, yalnız asrına değil asırlara ışık tutan, Kur`an-ı Kerim`i insanlığa sunmuş ve onu açıklamak üzere de peygamber olarak görevlendirilmiştir. Kur`an`ı anlamak isteyenler O`nun hayatını ve ahlakını öğrenmek zorundadır.
  4,49
 • Temel Dini Bilgiler

  Yüce Allah, bizi ebedi saadet yurduna çağırarak hazırlık yapmamızı istemiş ve sonsuz mutluluğa kavuşmanın yollarını göstermiştir. Bizim görevimiz; yaratılışımızın gayesine uygun olarak, önce doğru bir inanca sahip olmak, sonra da inancımızın gereği olan ibadet vazifelerini yerine getirmek, kalbimizi iyi düşüncelerle süslemek ve ahlak ölçülerine uygun hareket ederek kulluk imtihanında başarılı olmaktır.

  5,64
 • Kur’an-ı Kerim’i Anlamak

  …Alak Sûresi “Yaratan Rabbinin adıyla oku.” ayetinde de belirtildiği gibi Kur’an, inmeye oku emriyle başlamış, okunan kutsal metin anlamında “Kur’an” ismi kendisine verilmiş, okuma ve okutma hususuna vurgu yapılmıştır. Çünkü Müslümanların gerek bireysel ve gerekse devlet düzeyinde Kur’an eğitimine bu kadar önem verip hassas davranmalarının temel iki nedeni vardır. Birincisi, onun anlamını kavrama ve hayata uygulama yani amel etme sorumluluğudur. İkincisi ise, onu ibadet maksadıyla okumaktır. Ayet ve hadislerde belirtilen bu iki temel neden Kur’ân öğretiminin günümüze kadar hız kesmeden gelişerek devam etmesini sağlamıştır…

  7,94
 • Oruç İlmihali

  İslam dininin vazgeçilmez prensibi olan samimiyet ve gösterişten uzak oluş, en üst düzeyde oruç ibadetinde kendini gösterir. Bu niteliği ile oruç bir irade, sorumluluk, sabır ve samimiyet eğitimidir. Eser; oruç ibadetinin anlam ve önemini, oruçla ilgili dini hükümleri içeren bir başucu kitabıdır.

  4,49
 • Zekat İlmihali

  Müslüman toplumun en belirgin özelliğinden biri, sosyal yardımlaşma ve dayanışma erdeminin ön plana çıkmış olmasıdır. Çünkü İslam dini, ekonomik dengesizliğin yol açabileceği muhtemel olumsuz sonuçların azaltılabilmesi içinzekat, sadaka, infak ve muhtaçlara borç vermeyi dini bir görev saymış, hatta harz-i hasani Allah’a borç verme olarak nitelemiştir. Çünkü zekat, sadaka, infak ve karz-i hasen, toplumsal huzurun sigortasıdır.

  5,64
 • Orucu Anlamak

  Kuşkusuz Allah için susuz kalmak, yemekten ve mubah olan şeylerden bir süreliğine olsun uzak durmak, nefsin eğitildiği bir okuldur. Dolayısıyla belki de orucu anlamak için en iyi yol, yine orucun kendisidir. Ne var ki, ibadetlerimizi bilgiye dayalı olarak, orucu tanımak ve orucun abideleştiği Ramazan`ın güzelliklerini anlamak için okumaya da ihtiyacımız vardır. O halde inançla çıktığımız yolda, bilgiyle dağarcığımızı doldurup, oruçla ruhlarımızı beslemeye ne dersiniz?

  4,49
 • Ezanı Anlamak

  Her dinin ve o dine inananların birtakım sembolleri, alametleri ve ayırıcı özellikleri olagelmiştir. Ezan da, İslam dininin ve bu dine inananların en önemli sembollerinden birisidir. Bu bakımdan ezanı değerli ve dindeki konumunu güçlü kılan, onun Müslümanlar için ifade ettiği anlamın ve sembolik değerin büyüklüğü ve önemidir. Ezan, İslami bir simge, lahuti bir seda, ilham verici bir davet, etkileyici bir tebliğ, sarsıcı bir uyarıcı ve hayat veren bir mana iklimidir.

  4,49
 • İmam Ebu Hanife ve Hanefi Mezhebi

  …Kazakistan Cumhuriyetinde 2015 yılının “Ebû Hanife Yılı” olarak ilan edilmesi münasebetiyle Diyanet İşleri Başkanlığınca Ebû Hanife ve mezhebi hakkında bir el kitabı hazırlanmasının istenmesi üzerine bu eser vücut buldu. Daha önce Ebû Hanife, hoca ve talebeleri ile mezhep literatürü hakkında hazırlamış bulunduğum mâlûmat tekrar gözden geçirilerek güncellenmiş; mezhebin ortaya çıkışı, yayılışı ve coğrafyası, hüküm çıkarma usûlü, mezhep literatüründe yer alan bazı temel kavramlar eklenmiştir. Bir el kitabı olarak bu çalışmada derli toplu ve özlü bir bilgi verilmesi amaçlandığından Ebû Hanife’nin hayatı ve şahsiyetiyle ilgili ayrıntılara yer verilmemiş, özellikle başta itikadî ve siyasî olmak üzere düşünceleri ve mezhep usûlûyle ilgili teorik teferruata ve tartışmalara girilmeyip gerekli görülen yerlerde daha fazla bilgi için kaynaklara atıfla yetinilmiştir…

  4,49
 • Haccı Anlamak

  Hac, aslında manevi ve deruni bir tecrübedir. Çünkü diğer ibadetlerde olduğu gibi hac ibadetinde de asıl olan, aklileştirme değil, içselleştirmedir. Bu ibadetlerin, bazı dini ve dünyevi faydaları varsa da, asıl olan onların sırf Allah istediği için yapılmış olmasıdır. Hac, belli bir zaman ve belirli mekanlarda gerçekleşen bir ibadet olduğu için Müslümanlara zaman ve mekan mefhumunu, dünyada her şeyin belli bir düzen içinde gerçekleştiği şuurunu kazandırır. Buna göre hac, bir ay içerisinde başlayıp biten bir ibadet değildir. Bireyin iç dünyasının evrensel olana açılımı ve toplum hayatının kaynaştırıcı bir mayasıdır.

  4,49
 • Ezilmiş ve Aşağılanmışlar

  Ezilmiş ve Aşağılanmışlar, Dostoyevski’nin on yıl süren kürek mahkûmiyeti ve sürgün cezasının ardından kaleme aldığı ilk büyük romanıdır.
  Ezilmiş ve Aşağılanmışlar ilk kez Dostoyevski’nin kardeşiyle birlikte çıkardığı Vremya (Zaman) dergisinin Ocak 1861 tarihli ilk sayısında yayımlandı ve yedi sayı boyunca tefrika edildi. Roman, okurlar arasında büyük heyecan uyandırdı ve derginin bir sonraki sayısı sabırsızlıkla beklendi. Övgülerin yanında epeyce olumsuz eleştiri alsa da aynı yıl basılan Rus romanları içinde en ilginç ve en çok okunan eser oldu. Dostoyevski’nin duygusal bir melodramla kendi kişisel hikâyesini harmanladığı Ezilmiş ve Aşağılanmışlar ilerideki başyapıtlarında yer alan tipleme ve motiflerin de habercisidir.
  “Ezilmişler ve Aşağılanmışlar’ın, Dostoyevski’nin başyapıtı Suç ve Ceza’dan aşağı kalır yanı yok. Romanın kahramanı Nataşa, Yunan tragedyasının asil kurbanlarını andırıyor; hayranlık duymamak imkânsız.

  11,39
Open chat
Size nasıl yardımcı olabiliriz?