Prof. Muhammed Kutub

Muhammed Kutup. 1919’da Mısır’da doğdu. Seyyid Kutup’un kardeşidir. Kahire Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunudur. İslâm dünyasında çeşitli dillere çevrilmiş dinî, psikolojik konularda onlarca eseri vardır. Abdünnasır yönetiminden itibaren farklı zamanlarda fikir suçlusu olarak hapsedildi. Halen Ümm el- Kura Üniversitesinde öğretim üyeliği yapmaktadır. Yazarın yayınevinden çıkan diğer kitapları: Örnek İslâm Toplumu, Düzeltilmesi Gereken Kavramlar

  • Nasıl Davet Edelim?

    İnsanları nasıl davet edeceğimizi bilmemiz, son derece önemli hususlardandır. Çünkü bugün İslam dünyasının karşı karşıya kaldığı bu kriz, son derece keskin bir krizdir. Bütün düşmanlar İslam’a karşı savaşmak için bir araya gelmiş bulunuyor. Belki de daha önceden bu çapta ve bu ısrar ile İslam düşmanları bir araya gelmiş değildir. Diğer taraftan bugün insanlığın İslam’a ihtiyacı Rasulullah’a (s.a.v.) indirildiği gündeki ihtiyacından daha az değildir.

    6,90
  • İslami Çalışmada Eğitimin Önemi

    Bizler İslami çalışmada eğitime önem vermenin zorunluluğunu yüksek sesle dile getirirken bazı kimseler arasında birtakım sorular gündeme gelir. Eğitimden maksat nedir? Herhangi bir şey yapmadan önce eğitim ne zamana kadar sürecektir? Bazıları da şöyle der: “ Yeteri kadar eğittik. O halde bundan sonra yapılması gerekeni araştıralım.” Hatta bazı kimselerde şunu dile getirirler: “Düşmanlar bizim eğittiklerimizi yakalayıp zindanlara atıyor ve öldürüyor ya da baskı altında tutmalarından dolayı onları eğitmek için harcadığımız çaba ve gayret boşa gidiyorsa eğitim alanında çalışmanın faydası nedir?” İşte ben bu eseri, bu gibi sorulara cevap vermek, İslami çalışmada eğitimin ve bunu sürdürmenin önemini açıklamak ve eğitimin herhangi bir zaman ve mekanda belirli bir sınırda duraklamaması gereken sürekli bir çalışma olduğunu açıklamak için yazdım.

    5,90