Mehmet Görmez

Mehmet Görmez, Araştırma - İnceleme, Biyografiler, İslam kategorilerinde eserler yazmış popüler bir yazardır. Başlıca kitapları alfabetik sırayla; Gazali’de Sünnet, Hadis ve Yorum, Hadis, Hadis İlminin Temel Meseleleri, Kalbin Erbaini, Mehmet Görmez Seti ( 5 Kitap), Musa Carullah Bigiyef olarak sayılabilir. Mehmet Görmez kitapları; Grafiker Yayınları, Otto Yayınları, Otto Yayınları - Kampanya, Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur. Mehmet Görmez tarafından yazılan son kitap "Hadis İlminin Temel Meseleleri", Otto Yayınları tarafından okurların beğenisine sunulmuştur.

 • Kalbin Erbaini

  Beden ülkesinin sultanı kalptir. Yaratan ve O’nun yarattıkları kalbe vurgu yapar.
  Kalp işgal edilir, meşgul olur ama miracı vardır. Katı olur, kötü olur ama sıcaklığı, safiyeti ve samimiyeti vardır. Değişir, bozulur ama salahı, istikameti, terbiyesi vardır. Yakarır, sorumluluğunu bilir, ahlakı ve sadakati vardır. Ne mutlu bize ki kalbi imar eden vahiy vardır. Yumuşar, bayram eder, sonunda bir yolculuğa çıkar sonsuzluğa varır.

  7,90
 • Sünnet ve Hadisin Anlaşılması ve Yorumlanmasında Metodoloji Sorunu

  “İslam toplumu, tarih boyunca sünnet ve hadisi yanlış anlamaktan çektiğini, uydurma hadislerden çekmemiştir.”
  Muhammed Gazâlî

  Hadis ilimlerinin hemen hepsi, hadislerin sübut ve sıhhat problemini çözmeye yöneliktir. Hadis metinlerini anlamaya yönelik az sayıdaki ilim dalı ise gelişme gösterememiştir. Sünnet ve hadisi anlama sorununa pratik çözüm olarak sunulan usûl-i fıkıh da bir kanun yorumlama ve tahlil tarzı olduğu için yeterli olamamıştır.
  Bu kitap, sünnet ve hadisi doğru anlama doğrultusunda bir metodolojiye duyulan ihtiyacı tartışmakta ve bu doğrultuda yeni adımlar atmayı teklif etmektedir.

  6,90