Ebu'l Ala Mevdudi

Seyyid Ebu'l-A'la el-Mevdudi, Araştırma - İnceleme, Araştırma & Başvuru Kitapları, Biyografiler kategorilerinde eserler yazmış popüler bir yazardır. Başlıca kitapları alfabetik sırayla; Açıklamalı Kur’an-ı Kerim Meali Tercümanu’l-Kur’an (Küçük Boy Deri Kapak), Cebir ve Kader Problemi, Cihad, Cuma Konuşmaları, Faiz, Faiz ... ve Faizin Sonu olarak sayılabilir. Seyyid Ebu'l-A'la el-Mevdudi kitapları; Berikan Yayınları, Beyan Yayınları, Buruç Yayınları, Cantaş Yayınları, Çıra Yayınları, Dünya Yayınları, Düşün Yayıncılık, Hilal Yayınları, İnkılab Yayınları, İnsan Yayınları, İşaret Yayınları, Kitap Dünyası, Özgü Yayınları, Özgün Yayıncılık, Pınar Yayınları, Sebil Yayınevi aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur. Seyyid Ebu'l-A'la el-Mevdudi tarafından yazılan son kitap "İslam Nizamı", Hilal Yayınları tarafından okurların beğenisine sunulmuştur

 • Kurana Göre Dört Terim

  İnsan, İlah’ın ne olduğunu, Rabb’ın ne anlama geldiğini, İbadetin neden ibaret olduğunu, dinin neye dendiğini anlamazsa, şüphesiz, Kur’an-o Kerim’in tamamı onun gözleri önünden, manasından hiçbir şey anlaşılmayan, gelişi güzel bir söz yığını gibi geçer gider. Bu durumda da Tevhid’in hakikatini bilemez; şirkin mahiyetini kavrayamaz. İbadetini Allah’a tahsis etmeye gücü yetmediği gibi, dininde de ihlasla Allah’a yönelemez. Bu dört terimin ifade etmek istediği mana, şahsın zihninde kapalı, karışık kalırsa ve onların manaları hakkında insanın bilgisi noksan olursa, tabi ki ona Kur’an-ı Kerim’in hidayet ve irşad adına sunduğu şeyler de karışık görünür. Kur’an-ı Kerim’e inanmakla beraber inancı ile bütün amelleri noksan kalır.

  6,79
 • İslamda Cihad

  İnanç hürriyeti, insana ‘insanlk’ vasfını kazandıran ve en başta gelen temek haklardan birisidir. Aynı zamanda inanılan düşünceyi herhangi bir baskı ve şiddete başvurmadan yaymaya çalışmak da bir haktır. Elbetteki bu hakların aynı zamanda bir ödev niteliği arzettiği de dile getirilmelidir. Yani inanan insanlar, inançlarını kendileri yaşadığı gibi başkalarına anlatmakla da yükümlüdürler. Bu sörumluluk ise en anlamlı karşılığını islam inancınd bulmaktadır.

  7,94
 • Gelin Müslüman Olalım

  Mevdudi, Gelin Müslüman Olalım kitabında anlamını yitirmiş ya da gerçek anlamından uzaklaşmış olan pek çok hususu yeniden açıklamıştır. Kitap, 1940’tan beri, onu okuyarak değişen pek çok insanın ruhsal, zihinsel ve kültürel alandaki ihtiyaçlarına büyük ölçüde ve gerçekten etkili bir biçimde cevap vermiştir.
  Mevdudi, sadece sözlük ve kültürel anlamları olan sözlere duygularını katar. Böylece iman, İslâm ve İslâm’ın beş şartı, cihad gibi kavramlar ilk ortaya çıktıkları yıllarda sahip oldukları canlılığa kavuşurlar. Derken inanç ve uygulamalarımızın kabul edegeldiğimiz hareketsiz dünyası kaybolmaya başlar. Mevdudi’nin Cuma konuşmalarından oluşan bu kitapla okur, tebliğin nasıl yapıldığını da kavrama imkânı bulacaktır. Kurduğu bağlantılarla imanın, toplumu ve dünyayı değiştirme gücünü yeniden kazanacağını öne süren Gelin Müslüman Olalım, Müslümanları Allah’ın kendilerinden istediği şekilde Müslüman olmaya çağırmaktadır.

  9,09
Open chat
Size nasıl yardımcı olabiliriz?