Chris Balley

Akademisyen, Evrimsel Biyoloji Uzmanı ve Yazar Ali Demirsoy, 1945 yılında Erzincan, Kemaliye'de dünyaya gelmiştir. Orta okulu 1959 yılında Kemaliye'de, Liseyi 1966 yılında Ankara Gazi Lisesi'nde tamamlamıştır. 1969 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Tabii İlimler Bölümü'nü bitirdikten sonra Petrol aramada staj yapan Ali Demirsoy, 1966 yılında Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü'ne asistan olmuştur. Ali Demirsoy, Erzurum ve civar vilayetlerin Orthoptera Faunası adlı tezi ile 1971 yılında doktor olmuştur. Aynı yıl DAAD'den aldığı bir burs ile Almanya'da lisans okuluna devam etmiştir. Daha sonra ise Humboldt bursunu kazanarak Hamburg Üniversitesi'nde, Paris ve Londra'daki Araştırma Enstitülerinde çalışmıştır. 1984 yılında Alexander von HUmboldt bursunu tekrar alarak, Hamburg Üniversitesi Zooloji Enstitüsü'nde Türkiye Faunası ile ilgili araştırmalarına devam eden Ali Demirsoy, 1978 yılında Hacettepe Üniversitesine atanmıştır. 1980-1981 yılları arasında Zooloji Bölüm Başkanlığı, 1981-1982 yılları arasında da Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanlığı yapan Ali Demirsoy, 1982 yılında buyana Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

 • Kusursuz Dikkat (Dikkat Dağıtan Bir Dünyada Nasıl Daha Üretken Olunur?)

  Teknoloji, hayatımızın her alanında rol çalarken kusursuz bir dikkat mümkün mü? Her an, her yerden âdeta uyaran bombardımanına maruz kaldığımız günlük yaşamlarımızda odaklanmanın ve dikkati sürdürmenin püf noktaları var mı? Dikkatimizin sınırları nereye kadar genişleyebilir? Dikkat sürecimizi yöneterek nasıl daha yaratıcı ve üretken olabiliriz? Okuduğumuzu daha iyi anlayarak okul ya da iş hayatlarımızda nasıl daha başarılı olabiliriz?

  Chris Bailey her birini kendi yaşamında deneyimleyerek kaleme aldığı önerilerinden oluşan Kusursuz Dikkat’te, tüm bu soruların yanıtlarını veren bir dikkat sistemi öneriyor. Dikkat dağıtıcıların kontrol edilebildiği ve dikkatimizi istemli olarak “ne”ye yöneltip yöneltmeyeceğimizi bizim belirlediğimiz bir ortamda, kaliteli ve gerektiği kadar uzun süreli odaklanabilmek sadece bazı alışkanlıkların kazanılmasına bağlı. Kusursuz Dikkat, okuma deneyiminiz boyunca farkındalığınızı devrede tutarak, bütün dikkat dağıtıcılara rağmen kendi dikkatinizin kodlarına ulaşacağınız pratik ve uygulanabilir bir toparlanma süreci vadediyor.

  “Bailey, bu pratik ve yaygın olarak uygulanabilir rehber kitabında dikkat dağınıklığını; iş dünyası ve modern yaşamı hemen hemen her yönüyle rahatsız eden yaygın bir sorun olarak tanımlıyor. İşlerin hızla aktığı bir iş yerinde, dikkatlerinin kontrolünü yeniden kazanmak isteyen okuyucular için bu kitabın okunması bir zorunluluktur.”
  —Publishers Weekly

  “İlgi çekici bir kitap… Bailey bu kitabı yazarken, önüne fotoğrafımı koyup beni seyirci olarak etiketlemiş olabilir. Kusursuz Dikkat, dikkat alanımın sınırlarını tanımama ve çevreme odaklanmayı daha pratik hale getirmemde çok yardımcı oldu. Bailey, görevlerinize yeniden nasıl yaklaşmanız gerektiğini, önceliklerinizi belirleme yollarını ve kopuklukları en aza indirebileceğiniz yöntemleri gösteriyor.”
  New York Times, Kişisel Gelişim sütunu

  7,94
Open chat
Size nasıl yardımcı olabiliriz?