Yazar hakkında

Author Picture

Yusuf El-Karadavi

9 Eylül 1926 yılında Siff Turab, Mısır'da doğmuştur. On yaiına gelmeden Kur'an-ı ezberlemiş, Ezher Üniversitesinde öğrenim görmüştür. 1953 yılında Usulu'd-din Fakültesini, 1954 yılında da öğretmenlik derecesini birincilik ile bitirmiştir.
Yusuf el-Karadavi, 1973 yılında İslam Zekat Fıkhı adındaki ilginç çalışması ile doktor olmuştur. Gençliğinden bu yana İslami hareketin içinde yer almıştır. Hasan el-Benna'dan etkilenmiştir. Çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğundan iyi bir hatip, kendini tekrarlamayan ve özgün konularda çalışan bir yazar, gençliğin şiirlerini ezberleyip besteleyen bir şairdir.
Pek çok ilmi ve kültürel kuruluşa üye olan Yusuf el-Karadavi, aynı zamanda kurulduğu günden beri İslami bankaları ilmi ve idari yönlerden destekleyip, gelişmeleri için çaba sarf etmiştir. Türkçe'ye 50 den fazla eseri çevrilmiştir.
Yusuf el-Karadavi, Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde ABD'den Foreign Policy ve İngiltere'den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu Dünyanın ilk yüz entelektüeli listesinde yer almıştır.