Ufuk Tufan

Ufuk Tufan Eti Sosyal Bilimler Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenidir. Birbiri ardına çıkardığı tarihi romanları ile yazarlık ve edebiyat dünyasına hızlı bir giriş yapmıştır. Eskişehir'in tek roman yazarı öğretmeni olan Ufuk Tufan kitapları oldukça çok seviliyor. Yediden yetmişe her yaştan okuyucu kitlesi olan yazarın her kitabı kısa süre içinde kitabı yeniden baskıya giriyor. Türkiye'nin her ilinde on binlerce öğrenci ile buluşarak gençler ve çocukları okumaya teşvik etmek adına bir dizi çalışmalar düzenliyor.

 • Göktanrı’nın Gölgesi Oğuz Kağan

  Oğuz Kağan Destanı, en eski iki destanımızdan birisi olmasının yanında Oğuznâmeler içerisinde en ihtişamlısı olanıdır.

  Okurken her satırından, hatta her kelimesinden ayrı lezzet aldığımız; millî duygularımıza hayat veren, bizi destanlar çağına alıp götüren Oğuz Kağan Destanı’nın biri Uygur harfli diğeri Farsça kaleme alınmış iki önemli kaynağı vardır.

  Esasen Oğuz Kağan Destanı deyince hemen hepimizin aklına Uygur harfli metin gelir. İslâmiyet tesirinden uzak bu metin şiir şeklindedir ve metin başından, ortasından, sonundan eksiktir.

  Uygur harfli Oğuz Kağan Destanı oldukça bilinir olmasına rağmen, maalesef Farsça kaleme alınmış Oğuz Kağan Destanı’nın bilinirliği çok sınırlıdır. Nedendir bilinmez Oğuz Kağan Destanı’nın bu versiyonu bir nev’i üvey evlat muamelesi görmüş gibidir!

  Türk Milleti’nin her yitik edebî hazinesini gün yüzüne çıkarıp özellikle gençlerimizin istifadesine sunmayı kendisine vazife edinmiş birisi olarak Farsça yazılmış Oğuz Kağan Destanı’nı modern bir romana çevirmeye karar verdim. Elinizdeki tarihi roman böylelikle ortaya çıktı.

  Bu yeni Oğuznâme artık sizlere, Türk Milleti’ne emanettir.”

  5,90