Ralph Ellison

Ralph Ellison, Amerikan Edebiyatı, Edebiyat, Tarihsel Roman kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır. Başlıca kitapları alfabetik sırayla; Görülmeyen Adam olarak sayılabilir. Ralph Ellison kitapları; İletişim Yayınevi, Literatür Yayıncılık aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur. Ralph Ellison tarafından yazılan son kitap "Görülmeyen Adam", İletişim Yayınevi tarafından okurların beğenisine sunulmuştur.

 • Görülmeyen Adam

  1952’de ABD’de yayımlandığında haftalarca çok satanlar listesinde kalan ve ertesi yıl National Book Award’a değer görülen Görülmeyen Adam, Amerika’nın en çarpıcı çelişkilerini sergiliyor.

  Görülmeyen Adam, egemen kültürün içinde tutunmaya çalışan siyahi bir gencin hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Toplumun her katmanına girip çıkan roman kahramanının hikâyesi, Güney’in prestijli kolejlerinden Harlem’in tekinsiz sokaklarına, eşit hak ve özgürlükler için mücadele eden örgütlere uzanıyor. Toplumsal hoşgörüsüzlüğün, duyarsızlığın, aldatılmanın her türlüsüne maruz kalan genç adam, ayakta kalmak ve kimliğini korumak için her yolu deniyor. Ancak inandığı kişiler ve örgütler tarafından da yalnız bırakılınca, kendi yolunu seçiyor ve New York’un merkezinde, bir apartmanın bodrum katına sığınıyor… Ralph Ellison, Amerikan edebiyatının başyapıtları arasında gösterilen ve T.S. Eliot, James Joyce, Dostoyevski gibi yazarların eserlerinden derin izler taşıyan Görülmeyen Adam’la, ortaya ırkçılık, sömürü ve toplumsal ikiyüzlülük üzerine zamansız bir eser çıkartıyor.

  “Birinci sınıf bir kitap, süper bir roman…”
  Saul Bellow

  10,90