Nouman Ali Khan

Dünyaca ünlü alim Pakistan asıllı Nouman Ali Khan 4 Mayıs 1978 yılında Almaya’da doğmuştur. Bayyinah Enstitüsünü kuran alim ayrıca buranın yönetim kurulu başkanıdır. Klasik Arapçanın Temelleri ve Kutsal Kelam gibi derslerin okutmanlığını yapmaktadır. Suudi Arabistan’ın Riyad şehrinde giriş seviyesinde Arapça dersi almıştır. 1993 yılında ülkesinde girdiği sınavda ilk 10’a girmesi sayesinde burs kazanmıştır. Arapça eğitimini burada sürdürme kararı almıştır. Dr. Abdus- Samie’nin eğitimi sayesinde ise Arapça dil bilgisini yoğun bir şekilde öğrenmiştir. 2006 yılına kadar Nassau Üniversitesinde Arapça öğretmenliği yapan Nouman Ali Khan 7 yıl boyunca ABD çapında 10.000’den fazla öğrenciye Modern Arapça ve Klasik Arapça eğitimi vermiştir.

 • Dirilt Kalbini

  “Teknolojinin önümüze serdiği sınırsız imkânları düşündüğümüzde, bugünün insanını yakalayabilmek için samimi ve bilgece bir üsluba ihtiyacımız var. Gençlerimizin artık eski, kalın kitapları karıştırıp kafa yoracak ne vakitleri var, ne de istekleri. İslâm’ın ilkelerini ve güzelliklerini, tahrif etmeden ama muhatabı taltif ederek sunmamız gerekiyor. Buna ‘din dilinin restorasyonu’ dememiz caiz olursa eğer, yapmamız gereken tam da bu.
  Türkiye kamuoyunun yakından tanıdığı Nouman Ali Khan, çizmeye çalıştığım çerçeveyi gerçek anlamda dolduran bir isim. İslâm ve Kur’ân hakkındaki derin bilgisini keyifli ve bilgece bir üslupla dile getirip, bunu yaparken kendi hayatından aktardığı sıcak ve sıra dışı anekdotlarla okurunun ilgisini her an canlı tutabiliyor.
  Nouman Ali Khan’ın Dirilt Kalbini adıyla Türkçeye kazandırılan elinizdeki ilk kitabı, günümüze dair bazı meseleler hakkında Kur’ân ayetlerinden damıttığı kıymetli dersler içeriyor. Ayetlerin sadece mesajını değil, ayetlerde geçen ifadelerin dil özelliklerini de laf arasında aktarıyor. Kelimelerin anlamları, anlamlar arasındaki hoş nüanslar, bunların ayetlere kattığı derinlik ve zenginlik… Bütün bunlar, okuyucuyu hem anlatılan konuya hem de bir bütün olarak Kur’ân’ın harikulâde üslubuna yaklaştırıyor, ısındırıyor.
  Dirilt Kalbini’yi okurken, şu ayet hep hatırınızda olsun, zira ayette anlatılan şeyin ayniyle tezahür ettiğini göreceksiniz:
  ‘Allah, hikmeti dilediğine verir. Kime hikmet verilmişse, ona çok büyük bir hayr verilmiş demektir. Bunu ancak, temiz akıl sahipleri düşünüp anlar.’ (Bakara, 269)”

  7,90