Mihail Bulgakov

Mihail Bulgakov 15 Mayıs 1891 yılında Kiev'de dünyaya gelmiştir.Babası bir ilahiyat Profesörüdür. 1916 yılında I. Dünya savaşı yıllarında Tıp Fakültesinden mezun oldu. O dönemlerde Tıp mezunları askerlik görevlerini ülkenin en ücra köşelerinde doktorluk yaparak tamamlıyordu. Bulgakov bir köyde on sekiz ay boyunca pratisyen hekim olarak çalıştı. Yazar Genç Bir Köy Hekimi isimli kitabında o yıllarda yaşadığı olayları ve deneyimleri kullanmıştır. Mihail Bulgakov'un edebiyata damga vuran fantastik öğeleri bu eserlerinde görülmez. Mihail Bulgakov 1925 yılında yayınlanan Otobiyografik romanı Beyaz Muhafız Kiev'de yaşayan Turbin ailesinin hikayesini konu alır. Beyaz Muhafız eseri Turbin Günleri ismi ile tiyatro oyunu olarak sahnelenmiştir. Sahnelendiği dönemlerde Stalin tarafından büyük bir beğeni kazanmıştır. Ölümcül Yumurtalar isimli eseri ise dönemin sistem eleştirisidir. Köpek Kalbi isimli eseri 1925 yılında yazıldı fakat 1987 yılında yayınlanabildi. 1929 yılında yazarın tüm eserlerini kapsayan bir yayın yasağı gelir ve 3.5 yıl çok zor dönemler yaşar. 10 Mart 1940 yılında böbrek yetmezliğinden dolayı hayatını kaybeder.

 • Köpek Kalbi

  Bulgakov Köpek Kalbi’nde sokak köpeği Şarik’in öyküsünü anlatır. Dünya çapında bir bilim insanı olan Profesör Filipoviç, evine götürüp beslediği Şarik’i ameliyat ederek, er bezlerini ve hipofiz bezini adi bir suçlununkilerle değiştirir. Köpek arsız, yüzsüz, şehvet düşkünü ve kaba saba bir insana dönüşür. Şarik insan haliyle profesörün hayatını cehenneme çevirse de, Sovyet bürokrasisinde kendine bir konum edinebilecektir.
  Komünistlerin küçük burjuva değerlerinin üstünde yeni bir Sovyet insanı yaratma ideallerini hicveden Köpek Kalbi, Bulgakov’un en çok tartışılan yapıtıdır.

  4,90
 • Genç Bir Doktorun Anıları

  Devrim zamanı Rusya… Karakışı aratmayacak kadar soğuk, kasvetli bir eylül günü, tıp fakültesinden yeni mezun olmuş bir doktor, şehirde çoktan unutulmuş geleneklerin ve boş inançların hüküm sürdüğü uzak bir kasabaya gelir. Devrim, büyük şehirlerin merkezlerinde hayatı ve zihniyetleri altüst ederken, bu genç doktor ülkenin ücra bir bölgesinde kadercilikle ve batıl inançlarla zorlu bir mücadeleye girişir.
  Zor bir doğum, hassas bir cerrahi müdahale, uzaktaki bir hastaya ulaşabilmek için şiddetli bir kar fırtınasına rağmen göze alınan bir yolculuk, ağrılarını dindirmeye çalışırken morfinman olan bir meslektaş… Genç doktorun gündelik hayatında karşılaştığı bütün zorlu sınavlar, Bulgakov’un elinde olağanüstü güçlü bir anlatımla, dram sınırlarında gezinen bir dokunaklılıkta öykülere dönüşür.

  6,90