Michael Ende

Dünya edebiyatının önde gelen yazarlarından biri olan Michael Ende 12 Kasım 1929 yılında Almanya’da doğmuştur. Waldorf okulundan 1945 yılında ayrılarak on altı yaşında askere gitmiştir. 1948 ile 1950 yılları arasında bir drama okulunda aktörlük yapıp, skeç ve kısa oyunlar yazmıştır. Münih Halk Tiyatrosunda yönetmenlik yapmıştır. Ayrıca Bavyeralı bir yapım şirketinin film eleştirmenliğini yapmıştır. 28 Ağustos 1995 yılında Almanya’da mide kanseri nedeniyle vefat etmiştir. Çocuklar için yazdığı Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas adlı eserleri yazarın ilk olarak yaptığı en büyük başarısı olmuştur. Gerçek dünyayla bağlarını koparmadığı halde fantezi dünyasını seçen Michael Ende pek çok ödül ve övgü almıştır. Bitmeyecek Öykü kitabı fantezi bir romanıdır. Bu kitabıyla dünyada milyonlarca çocuğun kalbini fethetmiştir. Ayrıca 30’dan fazla dile çevrilen bu eseri dünyada en çok satanlar arasına girmeyi başarmıştır. Yazarın bir diğer eseri olan Momo adlı masalımsı romanı büyük bir ses getirmiştir. Bu kitabında zaman kavramını işleyen yazar hikayeyi birinden duyduğunu söylemiştir. Michael Ende’nin çocukluğu savaş içinde geçtiği için eserlerinde çocukluğunun bu bilinmeyen ve gizemli yanlarına vurgu yapmıştır. Eserleriyle de pek çok insana ilham vermiştir.

 • Bitmeyecek Öykü

  “İnsanlar vardır, asla Fantazya’ya gidemezler,” dedi Bay Koreander. “Ve insanlar vardır, gidebilirler ama sonsuza kadar orada kalırlar. Sonra bir de Fantazya’ya gidip geri dönenler vardır. Senin gibi. İşte bunlar iki dünyayı da esenliğe kavuştururlar.”

  NE İSTİYORSAN ONU YAP, yazıyordu sınırsız güce sahip İmparatoriçe’nin sembolünde. Ancak Bastian, bu cümlenin gerçekten ne ifade ettiğini, uzun ve zahmetli arayış sonucu öğrenecektir.

  Bastian tuhaf görünümlü bir kitap sayesinde kendini, güzel fakat tehlikenin pençesindeki Fantazya diyarında bulur. Bu büyülü ülkeyi, Çocuk İmparatoriçe’ye yeni bir isim vererek sadece bir “insan” kurtarabilir. Ancak saraya giden yol ejderhalar, devler, canavarlar ve birçok büyülü yaratığın yaşadığı yerlerden geçmektedir.

  Bastian maceraya atılır atılmasına… ancak dönüş yolunu bulmak o kadar kolay değildir. Fantazya’nın derinliklerine girdikçe, dile getirilemeyecek kadar kötü yaratıklarla ve kendi kalbinin gizemleriyle yüzleşecek cesareti bulması gerekecektir.

  “Büyülü dünyaya dalıveriyorsunuz… Hareketli, yenilikçi ve duyarlı.”
  The Washington Post

  gizle

  9,90
 • Momo

  Zaman, yaşamın kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir. Momo, büyük bir kentin tiyatro harabelerinde yaşayan küçük bir kızdır. Buldukları ya da kendisine hediye edilenler dışında hiçbir şeyi yoktur. Ancak olağanüstü bir yeteneği vardır: Momo, muhteşem bir dinleyicidir ve bunun için oldukça bol zamanı vardır. Bir gün hayaletimsi topluluk “duman adamlar” ortaya çıkar. İnce hesaplı planlar kurup insanların zamanını çalarlar. Onları durduracak tek kişiyse Momo’dur. Momo elinde bir çiçek, koltuğunun altında bir kaplumbağa ve gizemli Hora Usta’nın da yardımıyla koskoca duman adamlar ordusunun karşısında tek başına durur. Acaba Momo, zamanı çalan adamları tek başına alt edebilecek midir? Toplumumuz ve günümüz insanının zaman algısı ve zamanı okuması üzerine bir masal olan Momo’yla Michael Ende, Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’ne layık görülmüştür. Pek çok kez sinemaya uyarlanan Momo, kırktan fazla dile çevrilmiş, tüm dünyada 7 milyonun üzerinde satılmıştır. “Michael Ende’nin romanları uzun yıllardır ‘kült kitaplar’ arasında.” Stuttgarter Zeitung “Momo, hem çocuklar hem de yetişkinler için bir masal niteliğinde.” Die Welt “Michael Ende’nin hayal gücü ve fantazyalarla dolu bu masal-romanı dünya çapında bir başarıya ulaştı ve klasikleşti.” Buch aktuell

  8,90