Joseph Conrad

Joseph Conrad, 3 Aralık 1857 yılında Ukrayna'da doğmuştur. Asıl adı Josef Korzeniowski'dir. Sürgün edilen anne ve babası ile birlikte Rusya'ya gitmiştir. 1874 yılında bir Fransız gemisinde denizcilik hayatına başladıktan sonra 1884 yılında bir İngiliz denizcilik şirketine geçti ve İngiliz vatandaşı oldu. 1894 yılında kadar da denizcilik hayatı devam etti. Daha sonra kendini yazmaya veren Joseph Conrad, o yıllar arasında, hikaye ve romanlarının çoğuna konu ve tema sağlayan denizcilik hayatından alacağını almıştır. 1924 yılında ölen Joseph Conrad'ın ana dili olmamakla birlikte İngiliz dilinin en önemli yazarları arasında yer almayı başarmıştır.

  • Karanlığın Yüreği

    Modern edebiyat için muazzam bir dönemeci temsil eden Karanlığın Yüreği, “medeniyet”i bir arada tutan ipliğin aslında ne kadar ince olduğunu gözler önüne seriyor.
    Joseph Conrad’ın 19. yüzyılın son yılında yazdığı Karanlığın Yüreği, tarihin en kanlı asırlarından bir tanesine damgasını vuran savaşlar, gelişen teknolojinin açtığı uçurumlar, modernliğin allak bullak ettiği toplumlar gibi konulara bir uvertür niteliği taşıyor. Gizemli Kurtz’u bulmak için görevli oldukları ticaret şirketinin Belçika Kongosu’ndaki şubelerine yolculuk eden Marlow, karanlığın çöktüğü bu coğrafyada ummadığı dehşetlerle karşılaşır. Marlow, Kurtz’a doğru ilerlerken, medeniyete ve kendisine olan güveninin parçalandığını da fark eder. Conrad’ın başyapıtı kabul edilen ve William Golding, George Orwell gibi yazarları etkilemiş bu roman hem dönemin değer yargılarını, hem de emperyalizmin meydana getirdiği tahribatı resmediyor.
    “Karanlığın Yüreği, Afrika’yı bir sembolik imge olarak Avrupalıların zihnine nakşetmiştir.”

    7,90