Haris el-Muhasibi

Haris el-Muhasibi, Diğer, İslam, İslam Eğitimi kategorilerinde eserler yazmış popüler bir yazardır. Başlıca kitapları alfabetik sırayla; Akıl ve Kur'an'ı Anlamak, El-Akl ve Fehmü’l Kur’an, Er-Riaye Nefis Muhasebesinin Temelleri, Hakk’ı Arayanlara Nasihatler, Helal Rızık ve Namazın Anlaşılması, Nefsini Bilen Rabbini Bilir olarak sayılabilir. Haris el-Muhasibi kitapları; İlkharf Yayınevi, İnsan Yayınları, İşaret Yayınları, Nun Yayıncılık, Okul Yayınları, Pamuk Yayıncılık aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur. Haris el-Muhasibi tarafından yazılan son kitap "Er-Riaye Nefis Muhasebesinin Temelleri", İnsan Yayınları tarafından okurların beğenisine sunulmuştur.

 • Allah’a Dönüş

  Büyük ruhaniyetli âlim Hâris el-Muhâsibî, Hasan-ı Basrî hazretlerinin talebesi Cüneyd-i Bağdadî başta olmak üzere birçok ünlü sûfînin hocasıdır. Abdülkâdir Geylânî ve İmam Gazzâlî gibi maneviyat üstadlarının da ilham aldıkları seçkin bir mutasavvıftır.

  Bütün İslâmî ilimlerde zamanının en bilgili kişisi olarak kabul edilmiş, ayrıca kendisi ilim çevrelerince de âlimlerin ve sûfîlerin kutbu olarak görülmüştür.

  İnsan psikolojisini en iyi bilen, nefsin aldatmacalarını ve ruhun hastalıklarını çok iyi teşhis eden ve nasıl tedavi edileceği konusunda son derece yetkin olan Muhâsibî, bu eserinde insanın Allah ile bağını tekrar nasıl kurabileceğinin ve insanın nasıl kendisiyle barışık hâle gelip ruh huzuruna erebileceğinin yolunu gösteriyor.

  5,64
 • Farzet ki Öldün

  İmam Ahmed bin Hanbel döneminde yaşayan Haris el-Muhasibi, bu kitabında ayet ve hadisler ışığında okuyucunun elinden tutararak ölüm sonrasında başına gelecekleri adım adım yaşatmaya çalışıyor.
  Bu kitabı okuduğunuzda Cennetin nimetlerini tatmış ve Cehennem’in yakıcı sıcaklığını ensenizde hissetmiş olacaksınız.

  5,64
Open chat
Size nasıl yardımcı olabiliriz?