Eric Hoffer

Eric Hoffer 25 Temmuz 1902 yılında New York'ta dünyaya gelmiştir. Küçük yaşta annesini kaybetmiş ve daha 6 yaşındayken bilinmeyen tıbbi nedenlerden dolayı kör olmuştur. Hiç eğitim görmeyen yazar on beş yaşına geldiğinde tedavi olmadığı halde tekrar görmeye başlamıştır. Parasızlık ve fakirlikle günleri geçen yazar geçimini sağlamak için çeşitli işlerde çalışmıştır. Kitle hareketlerinin psikolojik temelleri üzerine kaleme aldığı Kesin İnançlılar kitabı 1951 yılında yayımlanmış ve büyük bir ilgi görmüştür. 1964 yılında Kaliforniya’da bulunan Berkeley Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesinde danışman olarak görev yapmıştır. Ahlak Felsefesi, Başvuru Kitapları kategorilerinde eserler kaleme alan yazar 1983 yılında Amerika'da hayatını kaybetmiştir.

 • Kesin İnançlılar

  Bu kitap tam teşekküllü bir ders kitabı değildir. Bu bir düşünceler kitabıdır ve yeni bir yaklaşıma işaret ettiği ve yeni soruların dillendirilmesine yardım ettiği sürece yarı-hakikatlerden kaçınmaz. “Bir kaideyi resmetmek için,” der Bagehot, “epeyce abartmanız ve epeyce şeyi dışarıda bırakmanız şarttır.”

  “Yirminci yüzyılın en etkili kitaplarından.” Time

  Alman asıllı dünyaca ünlü ABD’li düşünür Eric Hoffer’in, Nazizmin ilgasından sonra ve Soğuk Savaş’ın tırmanmasından hemen önce kaleme aldığı Kesin İnançlılar, temelde kitle hareketlerinin ve bu hareketlere katılan bireylerin psiko-politikasına dair önemli ve provokatif düşünceler barındıran bir eser.

  Hoffer bu kitabında, kendi ülkülerine ulaşmak için gerekli enerjiyi kitlelere “pompalayan” dinî ve ideolojik hareketlerin gelişme safhalarını, beslenme kaynaklarını, birey ve toplum üzerindeki çalışma mekanizmalarını, bağlayıcı ve zorlayıcı yapılarını irdelerken, okuru da bu konular üzerine her daim sorgulamaya –zaman zaman kendisine cephe alınmasını dahi göze alarak– teşvik ediyor. Yazıldığı 1951 yılından bu yana birçok dile çevrilen ve tüm dünyada çoksatar olan Kesin İnançlılar, günümüz dünyasına hâlâ ışık tutan bir yapıt.

  7,94
Open chat
Size nasıl yardımcı olabiliriz?