Ekrem Doğanay

İrtihalinin sene-i devriyesinde hayırla andığımız kıymetli hocamız, hayatı boyunca hayırlı ve şuurlu insan yetiştirmek üzere yatırım yapan bir ilim ve hizmet adamıydı. Sene-i devriyesi münasebetiyle kaleme aldığımız bu yazımızın gayesi, geçmişten geleceğe yönelik ders çıkarmak ve kıyas yapmak isteyenlere yardımcı olmaktır. Kendisinden ders almak şerefine nail olduğumuz hocamız kelimenin tam anlamıyla bir ilim adamıydı, tavizsizdi. Kur’ân-ı Kerim, hadis-i şerif ve Ebu Hanife’nin yolu üzere yaşamıştır. İlmî şahsiyetinden kesinlikle taviz vermemiştir. Zamanın ve bulunduğu mekânın gereği çektiği sıkıntılar, onu asla taviz vermeye sevk etmemiştir.

 • Fitneler Devrinde Mi Yaşıyoruz?

  İnançlı” olarak adlandırdığımız insanların, zamanla Allah’ın ayetleri ile hükmetmek yerine sekülerleşmesi sonucu bozulan ve yozlaşan bir toplum ile karşı karşıyayız. Her yaptığımız işin bir karşılığı olduğu bu dünyada, bu bozulma ve yozlaşmanın da elbette bir karşılığı olacaktır.
  “Ey o bütün iman edenler! İçinizden kim dininden dönerse duysun: Allah onun yerine öyle bir kavim getirecek ki Allah onları sever, onlar Allah’ı severler, müminlere karşı boyunları aşağıda, kâfirlere karşı başları yukarıda, Allah yolunda mücahede ederler, dil uzatanın levminden korkmazlar, işte o Allah’ın fazlıdır, onu dilediğine verir ve Allah vasi’dir, alîmdir.” (Maide 54)
  Bu ayet de bunu apaçık ortaya koymaktadır.
  Ekrem Doğanay Hoca’nın makalelerinden yola çıkarak hazırlanan bu eser dönemimizin fitnelerini bilmek bunlardan kaçınmak, herhangi bir fitneye sebebiyet vermemek ve yukarıda yazılı olan ayette -yanlışlıkla da olsa- “dininden dönen” kimselerden olmamak için çok önemli bir kaynak.
  İşte bu noktada bize bir mihenk taşı, bir ışık olacağına inandığımız bu eserin siz değerli okuyucularımız ve en kıymetlimiz olan ailelerimiz için de bir yol gösterici olacağı düşüncesindeyiz.
  Allah (c.c) hepimizi “fitne”ye bulaşmadan sınavını verenlerden eylesin.

  7,94
Open chat
Size nasıl yardımcı olabiliriz?