Ekmeleddin İhsanoğlu

Ekmeleddin İhsanoğlu, Araştırma - İnceleme, Biyografi, Din & Mitoloji kategorilerinde eserler yazmış popüler bir yazardır. Başlıca kitapları alfabetik sırayla; Fetih ve Fatih, Osmanlı Bilim Mirası, Suriye’de Modern Osmanlı Sağlık Müesseseleri, Hastahaneler ve Şam Tıp Fakültesi, Tarihimiz Konuşuyor, Yeni Yüzyılda İslam Dünyası, Yozgatlı İhsan Efendi olarak sayılabilir. Ekmeleddin İhsanoğlu kitapları; Doğan Kitap, Timaş Yayınları, Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları, Türk Tarih Kurumu Yayınları, Yapı Kredi Yayınları aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur. Ekmeleddin İhsanoğlu tarafından yazılan son kitap "Yozgatlı İhsan Efendi", Doğan Kitap tarafından okurların beğenisine sunulmuştur.

 • Medreseler Neydi, Ne Değildi? Osmanlılarda Akli İlimlerin Eğitimi ve Modern Bilimin Girişi

  OSMANLI’DA BİLİM VE EĞİTİM:
  MEDRESELERİN TARİHİ SERÜVENİ…

  Klasik dönemde (8. ve 16. asırlar) bilim kurumları nasıl şekillenmişti? Semerkand medresesi ilim dünyasına neler katmıştı? Osmanlı öncesinde Anadolu medreseleri ne durumdaydı? Osmanlı’da medrese geleneği nasıl ortaya çıktı? Fatih Külliyesi Medreseleri aslında ne değildi? Avrupa’daki üniversitelerle Osmanlı’daki medreseler arasındaki farklılıklar ve benzerlikler neydi? Eğitimde klasikten moderne geçiş nasıl sağlandı? Müslüman bilim adamlarının modern bilim karşısındaki tavırları neydi?

  Medeniyet tarihimiz için çok önemli bir yere sahip olan medrese kurumu; yalnız eğitim geleneğimizin kronolojisini ortaya koymak için değil, düşünce dünyamızın ne tür serüvenlerden geçtiğini keşfetmek için de son derece kritiktir. Ekmeleddin İhsanoğlu, kırk yılı aşkın bir zamana yayılan çalışmalarını bir araya getirdiği bu eserinde, medreselerin doğuşunu, oluşumunu ve gelişimini, tarih biliminin yerleşik usûllerine uygun şekilde ve en objektif biçimde ortaya koyuyor. Her devirde kamuoyuna farklı biçimlerde anlatılan ve özellikle değişik zamanlarda gelişen ideolojik ve nostaljik yaklaşımlarla esas özellikleri bir türlü ortaya konulamayan medreseler, İhsanoğlu’nun bu çalışmasıyla yerli yerine oturuyor.

  “Medreseler Neydi, Ne Değildi?”, İslâm tarihinden Osmanlı devrine, Avrupa’daki üniversitelerden 19. yüzyıldaki modern bilim dönemine dek çok geniş bir zaman aralığını kapsıyor. Böylece Osmanlılarda aklî ilimlerin eğitiminin nasıl gerçekleştiği ve modern bilimin girişiyle nelerin değiştiği konusunda son nokta konulmuş oluyor. Tarih okuyucularını hem çok sürükleyici hem de çok verimli bir okuma deneyimi bekliyor…

  13,69
Open chat
Size nasıl yardımcı olabiliriz?