Eduardo Galeano

Eduardo Galeano 3 Eylül 1940 yılında Montevideo'da doğdu. Urugaylı gazeteci ve yazardır. Yazarın kitapları bir çok dile çevrilmiştir. Eduardo Galeano ailesi orta sınıf bir Katolik bir ailede dünyaya gelmiştir. Çocukluğunda futbolcu olmak isteyen yazar gençlik yıllarında bir çok farklı işle uğraşmıştır. İlk politik çizgi romanı Sosyalist partinin El Sol'da yayımlanmıştır. Eduardo Galeano gazetecilik kariyerine 1960 yıllarında Marcha'da editör olarak başlamıştır. 1973 yılında askeri darbe yapılınca hapse atılmış ve sürgüne gönderilmiştir. Galeano Arjantin'e yerleşmiş ve kültürel bir dergi kurmuştur. Arjantin'de olan bir darbe nedeni ile İspanyaya kaçmıştır. Burada önemli eseri olan Ateş Anılarını yazar. Eserlerinde latin Amerika'daki örnekleri alarak dünya sorunlarından bahseder. 1985 yılında doğduğu yere geri dönmüştür. 13 Nisan 2015 yılında akciğer kanserinden dolayı vefat etmiştir.

  • Yürüyen Kelimeler

    Zamanın ve mekânın içinden devşirilmiş, Latin Amerika’nın bilinç örgüsünü oluşturan düşler, efsaneler ve anekdotlarla örülü Yürüyen Kelimeler, Eduardo Galeano tarafından yaratılan dünyaya sayısız pencere açan bir yol haritası.

    Sözlü tarih geleneğini takip eden Galeano, poetik ve politik sesiyle Latin Amerika’nın kolektif deneyiminde yatan özgürlük ruhunu körüklüyor. Kıtanın kültürel belleğinden beslenen usta kalem, mitolojiye ve kutsal değerlere temas ederek, sıradanlıkla olağandışılık, insanlarla hayvanlar, gökyüzüyle yeryüzü, yaşamla ölüm, dile gelenle gelemeyen arasına çekilmiş bariyerleri kaldırıyor. Satırlardan süzülüp gelen bu şölen, hatta karnaval havası hayatı ve insanı bayağılaştıran her şeyin reddine dahil oluyor.

    Kapağını kapattığınızda bile uzun süre sizi büyülemeye devam edecek çarpıcı bir eser…

    12,54
Open chat
Size nasıl yardımcı olabiliriz?