Beydeba

Beydeba'nin hayatı hakkında yeterli bilgi yoktur. Gerçek ismi ve ırkı hakkında birçok farklı görüş ortaya atılmış olsa da, tarihçilerin bir çoğu adı Ketku olan bir Hint alimi olduğu kanısındadır. Vefat yeri ve tarihi üzerine hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Beydeba, Fabl türünün en önemli eserlerinden biri olan Kelile Dimne'yi Debşelem isimli bir Hint Hükümdarı döneminde kaleme almış ve eserini hükümdara sunmuştur. Bir görüşe göre de MÖ 1. yüzyıl civarında yaşadığı düşünülen Beydeba'nın el yazmalarına göre Sarp'ın zamanında yaşamıştır. Büyük İskender muazzam ordusuyla Çin'e ilerlerken geçtiği yerlerde fethediliyordu. Beydeba, dönemin sayılı bilginlerinden biriydi. Kıvrak zekasıyla her işin üstesinden gelen imkansız denen ve akıl ermeyen olayları bile çözen bir Hint düşünürüdür. MÖ 1. yüzyıl civarından yaşadığı tahmin edilmektedir.

 • Kelile ve Dimne

  Sultan Debşelîm, filozof Beydebâ’ya

  “Birbirini seven iki dostun arasını açan yalancının bunu nasıl başardığına ve akıbetinin nasıl olduğuna dair hikayeyi senden dinledim. Şimdi de senden eğer uygun görürsen samimi dostların dostluklarının nasıl başladığına ve bu samimi dostların birbirlerinden nasıl istifade ettiklerine dair bir hikaye anlatmanı istiyorum” dedi.

  Filozof Beydebâ:

  “Akıllı kişi dostu hiçbir şeye değişmez. Zira dostlar hayrın işlenmesinde ve şerrin ortadan kaldırılmasında birbirleriyle yardımlaşırlar. Tasmalı güvercin, fareler, ceylan ve karga arasındaki dostluğun hikayesi bunun tipik bir örneğidir” dedi.

  Debşelîm:

  “Nasıldı o hikaye?” diye sordu.

  Beydebâ anlatmaya başladı…

  6,79
Open chat
Size nasıl yardımcı olabiliriz?