Belkıs Kılıç

Belkıs Kılıç, 1995'te Viyana'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Viyana'da tamamladı. Viyana Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesini bitirdi. Aynı üniversitede Alman Dili ve Edebiyatı bölümünde yüksek lisans yapıyor. Eserleri YTB Türkçe Ödülleri 2019 Deneme Kategorisinde ve 2020 Kitap Desteği Kategorisinde ödüle layık görüldü. Psikoloji ve sosyal bilimlere büyük ilgi duyuyor ve bu ilgisi kaleme aldığı yazılara da yansımaktadır. İlk yazıları Türkiye´de “Suluova’nın Sesi” isimli gazetede yayımlandı. Bunun yani sıra, Avusturya da “Yeni Hareket” gazetesinde pedagojik ağırlıklı köşe yazıları ve “Telve” isimli dergide öyküleri yayımlanmaktadır.

  • Hücreden Sızan

    Avrupa’da yaşayan Türkler, uzun yıllar önemli olayların, önemli hikâyelerin içinde buldu kendilerini. Bazen kahramanı, bazen izleyicisi oldular Avrupa’da geçen zamanın. Ama şimdiye değin yaşadıklarını, düşündüklerini, hissettiklerini yazmaya, paylaşmaya ne vakit, ne dil bulabildiler. Avrupa’nın üçüncü kuşak Türkleri, hikâyelerini anadilleriyle anlatmaya başlıyor: Hücreden Sızan, böyle bir dil, anlam ve vakit arayışının ürünü.
    İnsan, dünyaya ilk merhaba deyişiyle bir dertle kaynar. Bu derdin ayırdına varmadan yaşar bir müddet. Sonrasında hatırında kalan her ayrıntının görüntüsü canlanır zihninde. Gittiği her yere götürür zihnî ayrıntılarını. Beraberinde taşıdıklarıyla bakar gökyüzüne. Gökyüzü, zihninde asılı kalan hatıraları canlandırır. Hücreden Sızan, geçmişin izini takip ederek, dilsiz tanıkların, gökyüzündeki siluetlerin, denizde yüzen kırmızı pabuçların, içeridekilerin, dışarıdakilerin hikâyeleriyle doğan yeni güne merhaba diyor.

    5,64
Open chat
Size nasıl yardımcı olabiliriz?