Ali Çankırılı

Ali Çankırılı, Anne - Baba Kitaplığı, Araştırma - İnceleme, Başvuru Kitapları kategorilerinde eserler yazmış popüler bir yazardır. Başlıca kitapları alfabetik sırayla; Ailede ve Okulda Değerler Eğitimi, Ana Baba Okulu, Anne Ben Nerden Geldim?, Anne Olma Sanatı, Annem ve Babamla Oynuyorum Öğreniyorum, Annemi İstiyorum olarak sayılabilir. Ali Çankırılı kitapları; Elit Kültür Yayınları, Timaş Yayınları, Uğurböceği Yayınları, Zafer Yayınları aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur. Ali Çankırılı tarafından yazılan son kitap "Annemi İstiyorum", Elit Kültür Yayınları tarafından okurların beğenisine sunulmuştur.

 • Sorunlarıyla Çözümleriyle Ergenlik Çağı

  Ergenlik dönemi konusunda bilgi sahibi olmayan anne babalar ergenle çatışma yaşamaktan kurtulamazlar. İlköğretim yıllarında ailesiyle ilişkileri uyum içinde olan çocukların ergenliğe geçişle birlikte davranışlarında ve ilişkilerinde belirgin değişmeler görülmesi anne babaları şaşırtır. Çünkü anne babalar çocuk büyüdükçe daha akıllanır, daha az problem çıkarır zannederler. Her şeyin yolunda gittiğini sandıkları bir dönemde birden bire ortaya çıkan huysuzluklara, itirazlara, alınganlıklara ve sebepsiz öfkelere bir anlam veremezler.

  Ergenin davranışlarınd

  9,09
 • Çocuklarımız Mutsuz ve Başarısız Olmasın

  Hiçbir işimiz annelik ve babalık sorumluluğundan daha önemli olamaz. İşler bekleyebilir, çocuk eğitimi beklemez. Eksik kalan bir işimizi sonradan tamamlayabiliriz, ancak kalan çocuk eğitimi sonradan tamamlamak mümkün değildir.

  Çocuğa yapılan yatırımdan daha karlı bir yatırım yoktur. Bu zevkli yatırımda size yardımcı olmak için Zafer Dergisi’nde çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında yayımlanan makaleleri bir kitapta toplamaya karar verdik. Bu kararda okuyucularımızın ısrarlı talepleri etkili olmuştur. Sizlerden gelen e-mail’ler bize güç veriyor. İhtiyaç duyduğunuz konuları ve bu kitapta cevabını bulamadığımız sorularınızı bekliyoruz.
  devamını oku

  7,94
 • Hikayelerle Değerler Eğitimi

  Çocuklar, dinleyici olmakla kalmaz, aynı zamanda birer anlatıcıdırlar. Sevdiği bir masalı veya hikâyeyi annesinden ve babasından defalarca anlatmasını isteyebilir. Arkadaşlarıyla evcilik oynarken sevdiği bu masalı anlatabilir. Klasik masallar günümüzde çizgi sinema, müzik ve diziler yoluyla evimize ulaşıyor. Görsel uyaranların zengin olduğu teknoloji dünyası çocuklar için çok cazip imkânlar sunsa da kitap okuyan bir annenin, babanın, dedenin ve ninenin yerini tutamaz. Çocuk masal okuyan anneye soru sorabilir, ama televizyona soramaz.

  6,79
 • Eve Kardeş Geldi

  Ayşe beş yaşındaydı ve ailenin tek çocuğuydu. Ama bu çok uzun sürmeyecekti. Çünkü Ayşe’nin yakında bir kardeşi olacaktı.
  “Benim kardeşim doğduğunda, onu çok seveceğim; giç kıskanmayacağım” diyordu.
  Ayşe’nin bu sözleri babasının hoşuna gitti.
  “Demek kardeşin doğduğunda onu hiç kıskanmayacaksın, öyle mi?”.
  “Kıskanmam yabi’ hiç kardeş kıskanılır mı?”
  “Kardeşin doğmadan bunu bilemezsin. Her çocuk, az veya çok kardeşini kıskanır…”
  Babasının bu sözü üzerine, Ayşe düşünmeye başladı.
  “Kıskanmak ne demekti?
  Çocuklar kardeşini neden kıskanırdı? O da kardeşini kıskanacak mıydı? Peki kıskanmak çok kötü bir şey miyidi?”
  Ayşe, aklına takılan soruları ve duygularını anne babasıyla çekinmeden paylaşabilen şanslı çocuklardandı!
  “Babacığım, dedi. “Kıskanmak ne demek? Kıskanmak kötü bir şey mi? Çocuklar neden kardeşini kıskanır?”
  Arka arkaya gelen bu sorular karşısında Mehmet bey hülmeye başladı. Nuray Hanım da gülüyordu. Ayşe, anne ve babasının gülmelerine bir anlam veremedi.
  “Neden gülüyorusnuz, sorduğum şeyler çok mu komik?” dedi.
  “Hayır, komik değil, düşündürücü…” dedi baba. “Böyle düşündürücü sorular soran bir kızımız olduğu için çok şanslıyız..”
  devamını oku

  7,94
 • Annem ve Babamla Oynuyorum Öğreniyorum

  Okul öncesi dönemde oyun ve arkadaş ihtiyacı karşılanmayan, beton evlerde, dört duvar arasında yetişen çocuklar, okula uyum sağlamakta zorlanırlar. Annesinin dizi dibinden ayrılmak istemeyen, okul korkusu yaşayan, aileye bağımlı çocuklar, oyuna ve arkadaşa alışık olmayan, ‘biz’ bilincine ulaşamamış çocuklardır.
  Mesleğiniz ne kadar zor, ev işleriniz ne kadar çok olursa olsun, çocuklarınıza zaman ayırmalısınız. Ayıracağınız zamanın süresi değil, kalitesi önemlidir. Ayırdığınız zaman kısa süreli de olsa, eğer birlikte geçirdiğiniz dakikalar, ikiniz için de zevkli geçmiş, duygu ve sevgi alışverişinde bulunabilmiş, kendinizi mutlu hissetmişseniz; ayırdığınız zaman kaliteli geçmiş demektir.
  Bu kitapta yer alan oyunlar ve aktiviteler, çocuğunuza ayırdığınız zamanın kaliteli geçmesi için size yardımcı olacaktır.
  devamını oku

  6,79
 • Çocuğun Manevi Eğitimi

  İster ailede, ister okul öncesi eğitim kurumlarında olsun, çocuğun gelişim evreleri dikkate alınmadan yapılan dini eğitim amacına ulaşmadığı gibi, çocukta hatalı dini inanç ve tutumların gelişmesine yol alabilmektedir. Çocuklarına dini eğitim vermeye çalışan anne babalar elbette iyi niyetlidirler. Ancak doğru sonuç almak için iyi niyet yetmemektedir. Hatalı tutum ve yanlış vasıtalarla doğru sonuca ulaşılmaz. Çocuklarına dini bilgi verirken anne babaların yaptıkları temel yanlışlardan biri yetişkin mantığı ile hareket etmeleridir.
  Peygamberimiz bir hadisinde: “Çocuğu olan onunla çocuklasın,” buyuruyor. Bunun anlamı empatidir, kendini çocuğun yerine koyup onu anlamaya çalışmaktır.
  Ne ihmale gelir, ne de ertelenebilir bir konu olan çocuk eğitiminin en önemli şubesi olan dini eğitim konusunda sizlere ışık tutabilmek amacıyla hazırladığımız bu kitabin, gayesine ulaşmasını dileriz…
  devamını oku

  7,94
 • Çocuklara Söz Geçirme Sanatı

  Sınırlar, çocuklara korundukları, güvende oldukları ve değer verildikleri duygusu kazandırır. Aile içi kurallara uymalarını, işbirliği yapmalarını, otoriteye saygı duymalarını sağlar. Sorumluluk kazandırır. Bu kitap çocuklara nasıl doğru sınırlar koyacağınızı, bağırmadan, sinirlenmeden, ceza vermeden nasıl söz geçireceğinizi anlatmaya çalışacaktır.

  9,09
 • Baba Olma Sanatı

  Bu çalışmadaki amacımız babaları eleştirmek değil, ailedeki rollerini hatırlatmak ve çocuk eğitimi konusunda babalara yardımcı olmaktır. Kitabımızı okuyan babalar, çocuklarına zaman ayırır, sevgilerini gösterir, koruyucu güçleriyle arkalarında olduklarını hissettirir, böylece (özellikle çalışan) annelerin yükünü paylaşırlarsa, biz de amacımıza ulaşacağız ve bundan mutluluk duyacağız.

  7,94
 • Okul Ailede Başlar

  Bu kitabın amacı anne babalara çocuklarını hayata ve okula hazırlamada yardımcı olmaktır. Çocuk eğitiminde sıklıkla ihtiyaç duyulan temel konuları işlemeye çalıştık. Aşağıda sıraladığımız bazı başlıklar kitap hakkında bir bilgi verir sanırız.

  -Çocuk eğitiminde kreş ve anaokulu
  -Çalışan annenin sorunları
  -Boşanan eşlerde çocuk sorunu
  -Çocuk neden kendi yatağında uyumak istemez?
  -Çocuk eğitiminde disiplin
  -Çocuk neden ders çalışmak istemez?
  -Çocuk ve oyun
  -Çocuk ve televizyon
  -Çocuk ve kahraman
  -Okul korkusu
  devamını oku

  7,94
 • Kötü Çocuk Yoktur

  Bu kitapta, çocuk eğitimine dair çok sorulan bazı soruları ve yaşanmış örnekler ışığında verilen cevapları bulacaksınız. Kitabın amacı, size çocuk ruh sağlığı hakkında bilgi vermek; bir davranış bozukluğunun ilk işaretleri ortaya çıktığında, davranışı tetikleyen olayı veya sebepleri bulmanıza yardımcı olabilmektir. Umarız her şey yolunda gider, gitmediğinde de, bu kitap imdadınıza yetişir. İŞTE BU KİTAPTA CEVAPLARINI BULACAĞINIZ SORULARDAN BİR KAÇI: Çocuklar niçin yalan söyler? Çocuklar niçin tırnak yer? Çocuklar niçin hırsızlık yapar? Çocuklar neden altını ıslatır? Çocuklar niçin kekeler? Çocuklarda neden tikler oluşur? Çocuklar niçin evden kaçar? Çocuklar neden okula gitmek istemez? Çocuklar neden ders çalışmaz?

  9,09
 • Benimle Oynar mısın Anne 365 Eğitici Çocuk Oyunu

  Şimdi çocuklar çocuk olma zamanı… Çocuğunu iyi eğitmek isteyen ama bunu bilemeyen ebeveynlerin ihtiyacı olan bir kitap. Çocuklarıyla oyun oynamak isteyen ama oynayacak oyun bulamayan anne-babalar için yüzlerce oyun tarifi. Hayal gücü ne kadar zengin olursa olsun her çocuk zaman zaman sıkılır ve huysuzlanır. Bu kitap böyle anlarda çocuklarını sıkıntıdan kurtarmak, aynı zamanda onların el becerilerini arttırmak isteyen anne-babalara rehber olması için hazırlandı. Bu yüzden kitapta yüzlerce oyun örnekleri bulacaksınız. Oyunlar, eğitimcilerin büyük önem verdiği deneme yanılma aktivitesini de sağladığı için çocuğun kendi yeteneklerini keşfetmesine öncülük eder. Bu kitaptan sonra çocuklarınızın yaramazlığından şikayetçi olmayacaksınız.

  7,94
Open chat
Size nasıl yardımcı olabiliriz?